Uber и NASA ќе развиваат летачки возила

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанијата за најмување на транспорт преку интернет платформа Uber потпиша договор со NASA за развој на летачки возила за „градска мобилност во воздух“, вклучувајќи дронови за испорака на стоки, пренесе AП. Најавата се случува во момент кога во Лос Анџелес се одржува самит на шефови на компании во технолошкиот и транспортниот сектор, кои дискутираат за… Read more »

НАСА ќе испрати робот геолог на Марс за да копа длабоко (ВИДЕО)

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Шест години по последното слетување на Марс, НАСА ќе испрати робот геолог да копа подлабоко од кога било досега за да ја измери температурата на планетата. Викендов треба да го лансираат вселенското летало Марс инсајт, кое исто така, ќе го измере пулсот на планетата мерејќи ги „марстресите“. Инструментите на лендерот ќе им овозможат на научниците… Read more »

Телескопот „Хабл“ забележал ѕвезда на „невозможна“ далечина

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Телескопот „Хабл“ на НАСА забележал ѕвезда оддалечена 9 милијарди светлосни години од Земјата. Научниците на НАСА, во текот на истражувањето на супернова, забележале светлина за која отпосле заклучиле дека е посебна ѕвезда. Научниците откриле дека станува збор за најоддалечената поединечна ѕвезда некогаш уочена. Обично е невозможно да се забележи ѕвезда оддалечена 100 милиони светлосни години,… Read more »

Планот на НАСА да ја спаси земјата од џиновски астероид

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Пред 65 милиони години, огромен астероид се судрил со Земјата во близина на денешно Чичулуб, Мексико. Сударот имал такви последици, што е многу веројатно да придонел за истребувањето на диносаурусите. Денес, Земјата се уште е ранлива на астероиди, а во блиската наша историја забележани се метеори кои паднале на Земјата во Америка, Русија и мање-више… Read more »

Експеримент на НАСА со близнаци откри дека човечката ДНК се менува во вселената

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пред да отиде во вселената, американскиот астронаут Скот Кели имаше иста ДНК структура како неговиот брат близнак. Најновото истражување на НАСА покажа дека тоа се сменило по неговото враќање на Земјата. Научниците на НАСА соопштија дека резултатите од експериментот покажале дека дури 7% од ДНК структурата на Кели претрпела „неочекувани промени“ по едногодишниот престој во… Read more »

Не, астероид нема да ја погоди Земјата во февруари

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Деновиве, медиумите објавуваа дека потенцијално опасен астероид ќе се најде во близина на Земјата на 4 февруари. Дали овие изјави се точни и дали постои простор за паника? Апсолутно не! Вистина е дека огромниот астероид 2002 АЈ129 ќе помине покрај Земјата на околу 10 пати оддалеченост од Земјата до Месечината, соопштува НАСА. Астероидот е од 0.5… Read more »

Ново откритие на НАСА: На Месечината пронајдена мрежа од тунели

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат идеални за нова лунарна база. Се работи за тунели кои настанале многу одамна од лава. – Со оглед на нивната големина, облик, осветлување и геолошко окружување, станува збор за добри кандидати за лунарна база,… Read more »

Големото откритие на НАСА е сончев систем како нашиот со осум планети

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската вселенска агенција НАСА во соработка со Google откри нова планета во системот Кеплер 90, кој засега е најсличен со соларниот систем на Земјата. Ова откритие овозможи нов пристап кон вештачката интелигенција и начин на обработка на податоците собрани со телескопот Кеплер „Нашиот соларен систем сега има ист број планети – осум, како и Кеплер… Read more »

Најмладиот остров на светот може да ги открие сите тајни на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Хунга Тонг Хуна Хапаи е остров кој се наоѓа на околу 30 километри југоисточно од Фонуафо, островот каде што живее народот Тонга. Во прашање е најмладиот остров на светот. Настанал благодарение на подводниот пацифички остров во 2015 година. Се наоѓа меѓу два Тонга острови според кои го добил и името. Вулканот е дел од активниот… Read more »

Откриена монструозна црна дупка од раниот универзум

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Астрономите пронајдоа редок феномен на нашата вселена : Црна дупка која не била  меѓу познатите досега, соопшти американската вселенска агенција NASA. Отворената црна дупка има маса што е 800 милиони пати поголема од нашето Сонце  и монструозна големина за својата рана возраст. “Оваа црна дупка е многу поголема отколку што очекувавме, со оглед на тоа што е 690 милиони… Read more »

НАСА ќе трага по вонземјани на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската Национална вселенска и аеронаутичка администрација (НАСА) во рамки на мисијата „Марс 2020“ на „Црвената планета“ ќе испрати модернизирано беспилотно возило, чија задача ќе биде да трага по знаци на микробиолошки живот. Новото возило е замислено како наследник на роботот „Кјуриозити 2012“ кој е се уште се наоѓа на Марс. „Кјуриозити“ и неговиот наследник изгледаат… Read more »

Рускиот план за рокање на астероиди има “мал“ проблем

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Путин решил да го имитира Брус Вилис, па има план да рока астероиди во вселената. Руските научници за вселенски ракети ги реорганизираат балистичките проектили за да ги насочат кон објекти блиску до Земјата. Сабит Саитгараев, претседател на Руското Макеев ракетно биро, неодамна изјави за руската државна новинска агенција дека истражувачите се надеваат дека ќе ги… Read more »