Патниците на Hawaiian Airlines двапати ја дочекаа Новата година

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Патниците кои патуваа со авиокомпанијата Hawaiian Airlines двапати ја дочекаа 2018 година, на летот од Нов Зеланд до Хаваи. Авионот на оваа компанија полета од Оукленд, Нов Зеланд веднаш по дочекувањето на Новата година, а стигна на Хонолулу во Хаваи, каде поради временската зона, сѐ уште беше 2017 година. Гореспоменатиот авион полета во 00:05 по… Read more »

Колку нè чини Нова година?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

За новогодишниот период од годината секогаш се врзуваат топли чувства, добро расположение (нешто што во последно време сè помалку го гледаме) и многу храна, но исто така и брзото трошење пари. За јануари велиме дека е најдолгиот месец во годината, но во тоа голем уддел има и декември, бидејќи во последниот месец парите како најбрзо… Read more »

Најдобрите 7 градови за дочек на Новата година

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако сте расположени за малку поинаква забава што ќе ве оттргне од скопските магли и преполните кафулиња ширум Македонија, тогаш ви препорачуваме да ги имате на ум овие дестинации, кои според експертите за патувања, се најмагичните градови за дочекот на Новата година. Некои од нив се подалеку, некои поблизу, но сите подеднакво вредни за да… Read more »

Пет работи кои успешните луѓе ги прават и за време на празниците

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Минатата година дури 15% од организациите ги затворија своите канцеларии на една недела меѓу католички Божиќ и Нова година, односно Нова година и православен Божиќ. Поради прекувремената работа и исцрпеноста кога луѓето добиваат една недела за одмор, тие повеќе сакаат да се посветат на домашни активности, да се забавуваат и да гледаат ТВ или да… Read more »

Како да направите уникатна новогодишна елка

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Додека во продавниците не чека голема понуда на различни модели на елки, постојат и одлични начини во своја режија да направите Божиќно дрвце. Преостана уште малку до новогодишните и божиќните празници, а ако се уште не сте го украсиле својот дом, вистинско време е да поработите на тоа. Наместо класични елки, можете својот дом да… Read more »

Празнично украсување: Едни се мрзливи додека други „пукаат“ од креативност

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Со почетокот на месецот сите се еуфорични околу декорациите во пресрет на новогодишните и божиќните празници. Сепак, има и такви кои едноставно се премрзливи за да преземат покомплицирани нешта во украсувањето за празниците. Новогодишна елка во Австралија Кога сите вработени едноставно не сакаат да се ангажираат околу китењето на елката                             Ако помалку накитиш помалку и ќе раскитиш  Кој… Read more »

Оваа година подгответе уникатни божиќни подароци

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Празничното расположение веќе се чувствува во воздухот, што значи време е да започнете со подготовка на подароците. Оваа година бидете поразлични и креативни, не само што ќе им подарете на вашите најмили туку и како ќе ги спакувате. Доколку сакате подарокот да биде впечатлив уште на прв поглед, не мора да биде некоја уметност, доволно… Read more »

Каде треба да ги поминете новогодишните празници, според хороскопскиот знак

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Новогодишните празници се ближат и додека повеќето од нас имаат тенденција да ги поминат дома, патувањето некаде за оваа сезона може да биде забавно, а можеби дури и нова традиција. Не сте сигурни каде би можеле да одите? Ние знаеме. Пронајдете го вашиот хороскопски знак и видете го нашиот предлог за патување овие новогодишни празници!… Read more »

Четиво кое никогаш не сакав да го напишам

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Секое утро речеси седум години колку што живееме во Кисела Вода во Скопје, додека купувам намирници за моето семесјтво купувам и за бездомните луѓе, кои се свртуваат во прифатилиштето „Мајка Тереза“ на ул. Георѓи Димитров каде добиваат топол оброк, потоа им носам облека, мојата сопруга два до три пати седмично готви манџи за нив. Здрава… Read more »

Без почеток и крај

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Општествените конвенции и обичаите се тешки пранги. Веројатно и поради годините, но и животното искуство, овие празничните најтешко ми паѓаат, бидејќи не само што индиферентноста и површноста се обоени со лицемерие, туку на поединецот му се заканува стигма ако не биде како сите други кои глумат среќа и пред другите, и пред самите себе. Во… Read more »