Брз рецепт за познатиот шпански омлет

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Шпанскиот омлет е познат низ светот како една од највкусните идеи за појадок широко прифатена од многу нации. Неговите варијации можете да ги сретнете во многу земји, но сепак оригиналниот рецепт е рецептот со кој ќе го добиете автентичниот вкус на Шпанија. Потребни состојки: – 3 јајца – 2 лажици млеко – малку путер –… Read more »

Вкусна кајгана со сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 2 јајца – 50 грама сланина – 100 грама кашкавал – свеж магдонос – зачини по вкус Подготовка: Сланината ситно ја сецкаме на коцки. За овој рецепт употребивме Пекабеско сланина. Кашкавалот ситно го сецкаме или го рендаме на покрупната страна од рендето. Јајцата ги матиме во посебен сад, ги посолуваме и додаваме бибер… Read more »

Шпански омлет со компири и колбаси

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Шпанската кујна е позната по тоа што често комбинира месо со разни зеленчуци добивајќи на тој начин не само здрав оброк туку и храна која е примамлива за окото. Рецептот кој овој пат го споделуваме со вас е одлична идеја за појадок со која идејата за омлет засекогаш ќе ви се промени. Потребни состојки: 3… Read more »

Омлет со компири

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: ● 4 компири ● 8 јајца ● маслиново масло ● сол и бибер Подготовка: ● Излупете ги компирите, исечете ги на кругови, а потоа секој круг на четири дела. Пржете ги во врело масло додека да станат крцкави. ● Посолете ги компирите, па додате ги во чинија каде сте ги изматиле јајцата со малку… Read more »

Oмлет под капак

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овој рецепт ни го испрати нашиот посетител Илија Мицевски. За ова јадење потребни ви се следните состојки: > 150г. свински врат > 100г. кашкавал > 2 јајца > 1 пиперка > 3-4 печурки > 1 мал кромид > 50г. павлака > 2 тост лепчиња > 150г. путер Се сечи поливина главица кромид на тенки парчина,… Read more »