Десерт на брзина: Колаче од кокос и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесните и кремасти колачи и торти се десерти кои луѓето секогаш ги претпочитаат како одличен завршеток на вкусниот ручек. Овој колач е збогатен со ореви и кокос кои му даваат посебен вкус на кој долго ќе се сеќавате. Состојки: Пандишан: – 6 белки, – 6 лажици шеќер – 100 g кокос – 100 g мелени… Read more »

Мафини со кафе и ореви

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 100 гр. шеќер – 1 кесичка прашок за пециво – 150 мл. млеко – 2 лажици мед – 200 р. ореви – 60 гр. маргарин – 10 гр. кафе – 2 лажици какао – 200 мл. вода – 3 кесички ванилин шеќер – 230 гр. брашно – 1 Јајце Подготовка: Најпрво се… Read more »