Вкусни топчиња од ориз

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Покрај сè она што ви останато од храната за празниците, освежете ја трпезата со нешто ново и изненадете ги гостите. Одлично мезе за дополнување на ордеверите или само за со пиво и бело вино. Може да ги комбинирате и со разни сосови кои дополнително ќе го збогатат нивниот вкус. Состојки: – 200 g ориз –… Read more »

Бидејќи летото е создадено за полнети пиперки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Совршен рецепт за полнети пиперки. Состојки: – Жолти пиперки – шолја ориз – мелено месо (идеално половина јагнешно, половина свињко), околу килограм, а можете и без месо – зејтин – кромид – сол, бибер ( и зачини по вкус) – доматен сос Подготовка: На зејтин, во широко тенџере на умерена температура продинстајте го кромидот, додека… Read more »

Кинески ориз со зеленчук и шкампи

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

На денешното мени имаме еден фантастичен кинески специјалитет. Оваа комбинација на ориз, зеленчук и шкампи може да ја приготвите или за ручек или за вечера. Важно, кога и да ја направите, ќе уживате во посебниот вкус. Состојки (за 2 лица) ● 1 шолја ориз ● 250 гр шкампи ● 200 гр брокули ● 1 коцка… Read more »

Пудинг од ориз и вишни

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овој рецепт е за оние моменти кога ви се јаде нешто слатко набрзина, а тоа да не биде некое чоколадо или колаче од продавница. За овој десерт ќе ви бидат потребни само триесетина минути. А, секако, ако ве изненадат гости, со овој десерт ќе можете бргу да ја „извадите“ ситуацијата. Состојки (за 4 порции) –… Read more »

Пилешко со ориз и грашок

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 300 г пилешки батаци – ½ лажичка сол – ¼ лажичка црн пипер – 4 лажици маслиново масло – 1 главица кромид – 1 шолја супа – ½ шолја ориз – 1 шолја грашок – 1 црвена пиперка – ½ лажичка куркума – ½ лажичка оригано Подготовка: Пилешките батаци посолете ги, ставете им… Read more »

Телешка тава

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Супер тава, зготвено,вкусно, варено-печено и добро зачинето месо со ориз и компири. Состојки: – 600 г телешко месо – 1 шолја ориз – 1 главица кромид – 4-5 компири – малку масло за готвење – малку сол, црн пипер – 1/2 кесичка ФАНТ мешавина за подготовка на гулаш и паприкаш Подготовка: 1.Според мене, најбрз начин… Read more »

Слатко-кисел зеленчук со ориз

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

СОСТОЈКИ (за 4 лица) • 250 гр ориз • 1 голема лажица (15 мл) растително масло • свеж мешан зеленчук (сладок кромид, пиперки, моркови) • 1 шолја конзервиран ананас, исечкан на коцки со сок • 1 шолја (250 мл) „Uncle Ben’s Sweet&Sour“ ПРИГОТВУВАЊЕ Сварете го оризот. Во меѓувреме, во сад за пржење загрејте го растителното… Read more »