По 12 години се роди бебе на остров каде раѓањето е забрането

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На остров од архипелагот Фернандо де Короња на бразилскиот брег се роди девојче, првпат по 12 години. Ова е обично породување како и секое останато, но со тој исклучок што се случи на остров каде раѓањето е забрането. Девојчето се роди во саботата, на изненадување на сите жители на островот. Нејзината мајка реши да го… Read more »

Како се живее на најнаселениот остров на светот?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Санта Круз дел Исолте во Колумбија се смета за најгусто населениот остров на светот по квадратен метар. Тамошните медиуми пренесуваат дека станува збор за вештачки остров со површина од 9.712 километри квадратни, на кои живеат околу 1.200 жители, а кој е составен дел од архипелагот Сан Бернардо на Карибите. „BBC“ пренесува дека жителите живеат во 115… Read more »

Кирибати – рајот кој се ”дави” во јужниот Пацифик

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Климатските промени и растот на морското ниво значат дека островската нација на Кирибати во јужниот Пацифик се под ризик да исчезнат во океанот. Локалните жители не се предаваат и прават се што е во нивна моќ ова да го спречат, а од друга страна ОН предвидува дека овој остров ќе исчезне во наредните 30-40 години…… Read more »

Ова е островот кој Франција и Шпанија си го разменуваат на секои шест месеци

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Следната недела, Франција ќе ѝ ја предаде на Шпанија територијата од 6.800 метри квадратни и тоа без никакви расправии. Додека, за шест месеци, Шпанија повторно ќе ѝ ја врати на Франција. Овој систем функционира на овој начин веќе 350 години. Француско – баскиското одморалиште Андеј е последниот град што се граничи со Шпанија. Кога не… Read more »

Најмладиот остров на светот може да ги открие сите тајни на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Хунга Тонг Хуна Хапаи е остров кој се наоѓа на околу 30 километри југоисточно од Фонуафо, островот каде што живее народот Тонга. Во прашање е најмладиот остров на светот. Настанал благодарение на подводниот пацифички остров во 2015 година. Се наоѓа меѓу два Тонга острови според кои го добил и името. Вулканот е дел од активниот… Read more »