Јагоди и спанаќ шампиони по пестициди

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Јагодите трета година по ред се на прво место на листата Дванесетмината валкани, во просек со траги од 10 пестициди по примерок. Рекордер меѓу јагодите бил примерок со траги од 22 различни пестициди. На второ место на листата е спанаќот, а по него следуваат: нектарини, јаболка, грозје, праски, цреши, круши, патлиџани, целер, компир и бабури…. Read more »

Како да отстраните што повеќе пестициди од намирниците?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Денеска е многу тешко да се најде непрскано овошје и зеленчук, но има неколку едноставни трикови со кои можете да отстраните поголем дел од пестицидите со кои се прскаат намирниците Повеќето намирници што ги купуваме се прскани и полни со пестициди, и е навистина ретко (а за многумина и скапо) органското овошје и зеленчук кои… Read more »

Овошните сокови со шеќер во големи количини се штетни за срцето

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Овошните сокови кои содржат додаден шеќер во големи количини се опасни за срцето и значително го зголемуваат ризикот од други заболувања, тврди една американска студија. Научниците кои следеле 18 илјади испитаници во текот на шест години, резултатите од своето истражување го претставија на конференцијата на Американското кардиолошко здружение. Тие констатирале дека кај оние, кои пијат… Read more »

Здрава храна, погрешен начин

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Здравата исхрана е еден од најефективните начини за заштита на нашето здравје. Но исто така од голема важност е начинот на кој се приготвува и консумира храната. Овие совети ќе ве научат како правилно да консумирате некои од најздравите продукти. 1. Моркови Како што сме слушнале од постарите, морковите се здрави, без разлика дали ги… Read more »

5 рецепти од баба за вкусен домашен ликер

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овошните ликери се нешто на кое навистина ретко кој може да одолее. Традиционално направени, главно од свежо, но понекогаш и од суво овошје, тие уште одамна биле една од „зимниците“ која жените ја подготвувале. За да добиете добар ликер, најважно е да имате квалитетно овошје – зрело и сочно. Колку повеќе овошја имате, толку вкусот… Read more »

Грчки џем од слива

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 1 кг слива – 2 кисели јаболка – 1 кг шеќер – 1 лажичка цимет – 1 кесичка ванила – 2 лажички свежо цеден сок од лимон – 5 чаши вода Подготовка Водата и шеќерот ставете ги да се зготват. Измијте ги сливите и извадете ги семките, а јаболките излупете ги и изрендајте… Read more »

Овошен џем – брза варијанта

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Знам дека овошјето најдобро е да се конзумира свежо, но во лето го има на куп за доста ниски цени и што да се прави со вишокот во фрижидер? Џем! Не, не мислам на 100 степени да стоите со часови покрај шпорет и да чекате да се згусне џемот, а притоа вие да се чувствувате… Read more »

Овошје во сируп од црвено вино

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Навистина необичен рецепт кој се прави релативно брзо, а има совршен вкус. Можете наместо крушки да искористите јаболка, праски, кајсии или сливи, а виното може да биде и малку скиселено – ем нема да го фрлите, ем ќе добиете супер десертче. Крушки во сируп од црвено вино Состојки: – 1 кг крушки – 750 мл… Read more »