Во индиска болница наместо перница, ставиле отсечена нога

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во државна болница во индискиот град Џанси суспендирани се двајца лекари откако е откриено дека на 28-годишен пациент, жртва во сообраќајна несреќа, наместо перница под главата му е ставена неговата отсечена нога. Роднините на тешко повреденото момче, чистач на училишен автобус, кој по несреќата е префрлен во болница заедно со уште 25 повредени деца, изјавиле… Read more »

Отишол на трансплантација, од операционата сала излегол со две срца

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

50-Годишен пациент од Индија од операционата сала излегол со две срца. Иако овој Индиец требало да добие ново срце со стандардна трансплантација, докторите во текот на операцијата сфатиле дека срцето на донаторот тинејџер е сепак премногу мало. Токму поради тоа, хирургот кој ја вршел операцијата се одлучил за „План Б“, пренесува Independent. Овој хирург одлучил здравото… Read more »

Пациент со мозочен удар слушнал како лекарите договараат продажба на неговите органи

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Пациент од САД кој преживеал мозочен удар лежејќи парализиран во болнички кревет слушал како лекарите се прашуваат како да му соопштат дека неговата ќерка нема да преживее. Уште пострашно е што лекарите тивко се договарале за продажба на неговите органи. Џими Фризи (43) го слушнал секој збор, но не можел да реагира затоа што не… Read more »

Се пробудил во мртовечница неколку минути пред обдукцијата!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден пациент се пробудил во мртовечница неколку минути пред почетокот на обдукцијата откако главниот лекар по грешка го прогласил за мртов. Имено, 45-годишникот бил најден без свест на автобуска станица во Мумбаи. Полицијата го однела во болница каде бил прогласен за мртов. Главниот лекар наводно на медицинксиот персонал му рекол телото да го однесат во… Read more »

Пациентот што докторите го оставија да умре поради тетоважа…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Докторите во Мајами се соочиле со несекојдневна и многу зезната дилема кога во одделението за итна нега им пристигнал 70-годишен пациент во лоша состојба и со „Do Not Resuscitate“ („Да не се реанимира“, во смисла да не се попречува природна смрт) тетоважа на градите. Состојбата на пациентот се влошувала, но зборот „Not“ бил подвлечен, а во тетоважата… Read more »