Компир полнет со печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Барате предлог за сочен ручек? Сакате нешто брзо и лесно, а подеднакво вкусно? Имаме генијална идеја која сигурно ќе ја обожавате! Состојки: – 4 компири – 300g печурки – 200g мајонез (ако постите, заменете го со посен) – 1 шолја вински оцет – Сок од 1 лимон – Бибер и сол по желба Подготовка: Сварете… Read more »

Вегетаријански плескавици од печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сте вегетаријанец или барем се обидувате да се храните малку поздраво, сигурно често пати немате идеја што да подготвите за ручек. Овој вкусен и лесен рецепт за плескавица од печурки е готов за половина час, а е хранлив и здрав оброк кој може да го послужите со компири, свежа салата и сос по желба…. Read more »

Потпечени печурки со кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се размислувате што да зготвите за појадок или вечера без да трошите многу време и пари, а да биде топло и вкусно, тогаш овој рецепт може да го искористите во секоја пригода, па дури и како прилог или мезе на трпезата. Потребни состојки: – 50 гр. печурки – свеж кромид – едно чешне лук… Read more »

Салата со павлака, праз и печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Толку едноставно, а толку вкусно. Состојки – 1-2 страка праз – 1 тегла печурки или 500 гр свежи – 400-500 гр павлака – сол, бибер, зачини по желба Печурките ако се маринирани исцедете ги и оставете ги во вода 2-3 мин, потоа исцедете ги. Доколку користите свежи печурки, исецкајте ги и пропржете ги. Празот исецкајте… Read more »

Вкусно пилешко со топено сирење и печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 парчиња бело месо – 4 лажици маст или маслиново масло – сол – бибер – 2 главици кромид – 200 гр шампињнони – топено сирење – 1 лажичка мајчина душица Начин на подготовка: Месото измијте го и исушете го. Загрејте маст и пржете го месото од секоја страна по 2 минути. Извадете… Read more »

Пилешко со шампињони и павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Една од грешките, која речиси сите често ја правиме е тоа што подготвувањето на оброците многу често го одложуваме и решаваме домашните оброци да ги замениме со брза храна или јадење по ресторани. Овој рецепт за ручек со пилешко и шампињони е одлично решение за луѓето кои немаат многу време за готвење, но сепак сакаат… Read more »

Маринирани печурки на скара

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Вкусно и многу едноставно предјадење, кое може да го послужите и како прилог на главното јадење. Состојки: – печурки (шампињони) – 500 грама За маринада: – маслиново масло – 60 мл. – лимонов сок – 60 мл. – магдонос – 1 лажица – сол – 1 лажичка – шеќер – 1 лажичка – бибер и… Read more »

Палента во сос од печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ова јадење може да го послужите за вечера, но и како прилог кон некое главно јадење кое се состои од пилешка или телешка шницла. Се приготвува за 30-тина минути. Состојки (4 лица) ● 2 шолји вода ● ½ шолја палента ● малку сол и бибер ● 1 голема лажица маслиново масло ● 1 голема лажица… Read more »

Поховани шампињони

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 400 г. презла – 100 г. брашно – 150 мл. млеко – 1 лажица лимонов сок – Десет поголеми шампињони – масло за пржење – сол и бибер по желба – 6 лажици сецкан магдонос Подготовка: Во блендер помешајте ги свежиот магдонос и презлата додека не добиете лесно сомелена смеса, додадете сол и… Read more »

Пилешко со печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребно е 1. 4 пилешки гради 2. 100гр брашно 3. 1 лажичка сол 4. црн пипер пола лажичка 5. околу 300 гр печурки 6. маслиново масло 7. 200 гр сос од домати 8. свежо сецкан магданос Измешајте го брашното со солта и црниот пипер. Пилешките гради истолчете ги и откако ќе ги извалкате во смесата… Read more »

Тофу бургер со печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Природата ни подарила милиони вкусови и мириси и оставила на нас да се инспирираме и да ги комбинираме. Некои од нас уживаат да ги користат сите нејзини ресурси, а некои претпочитаат да ù ја вратат услугата и да зачуваат барем дел од неа. Вегетаријанството, покрај тоа што означува храна без производи од животинско потекло, значи… Read more »