Во Италија подготвена најголемата пица на светот (ВИДЕО)

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Сто италијански мајстори беа дел од уривањето на рекордот во приготвување на најголемата пица наполитана на светот. Италијанскиот затворен специјалитет, долг осум метри беше подготвен во Неапол , а за него беа употребени 83 килограми брашно, 50 килограми моцарела, 20 килограми доматно пире и 15 килограми салама. Пицата, која се подготвуваше и печеше 4 час,… Read more »

Веројатно побргу ќе ти стигне кокаин до дома отколку пица

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Доставата на кокаин директно до пред врата е побрза отколку доставата на пица. Барем така тврдат луѓе. Учесниците во студија во која се анкетирани 15.000 луѓе од неколку повеќе држави, потврдиле дека дома може да им биде испорачан грам кокаин за 30 минути или помалку. Два пати повеќе испитаници изразиле увереност дека испораката на кокаин… Read more »

Совршено тесто за пица и фурнаринки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Барате рецепт за совршено пица тесто кое ќе може да го искористите и за фурнаринки со кашкавал? Имаме еден брз предлог кој може да се модифицира според вкусот и потребата. Состојки: – 250ml топла вода – 2 ¼ лажички сув квасец – 1 лажица мед или шеќер – 2 лажички сол – 2 лажички маслиново… Read more »

Пицата ја зголемува продуктивноста на работа

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Неколкупати претходно имаме пишувано за тоа дека одредени видови храна ја зголемуваат продуктивноста на работното место, но денешната сторија е малку поразлична од оние претходните. Според резултатите од истражувањето кое го спроведе Ден Ариели, бесплатната пица најмногу ги мотивира работниците да работат побрзо и подобро. Во текот на истражувањето кое го спроведе за време на… Read more »

Пица макало готово за 15 минути

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – половина шолја млеко – 200 грама кремсир – половина шолја изрендано моцарела сирење – половина шолја пармезан Ставете ги во метален сад на оган овие состојки, и мешајте додека не се стопат и соединат. Потоа прелиете ги со доматен сос, исрендајте уште малку кашкавал и распоредете го куленот. Ставете го садот во рерна… Read more »

Пица со тиквички и печурки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

                Денешниот рецепт е посветен на едно од најпопуларните јадења во светот – пицата. Постојат безброј комбинации како да ја направите, а ние ви предлагаме тоа да го направите со тиквички и печурки. Како бонус, го објаснуваме и начинот за домашно приготвување на тесто за пица. СОСТОЈКИ (за… Read more »

Пица-торта од стар леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Постојат толку рецепти во кои можете да искористите стар леб и да направите вкусно јадење. Денес ви предлагаме данаправите потпечена пица-торта од стар леб. Состојки: – кришки стар леб – домати – путер или маргарин – шунка – кашкавал – оригано – јајца Подготовка: Намачкајте ги кришките леб со путер или маргарин и наредете ги… Read more »

Посна пица со маслинки и лук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: За тесто: – 500 грама брашно – 1 коцка свеж квасец – 250 милилитри вода – 2 лажички шеќер – 1 лажичка сол – 4 лажици маслиново масло ————————— – 1 до 2 (количината е по желба) страка млад лук (може и стар по желба) – Помала главица кромид – Сув рузмарин – 5… Read more »

Мини пици со кашкавал, сирење и лутеница

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овој рецепт веруваме дека ќе ве натера да влезете во кујна и да го приготвите. Пицата е едно од омилените јадења на сите нас, а можноста за комбинирање е неограничена. Денешниот предлог е пица со кашкавал, сирење и лутеница. СОСТОЈКИ (12 мали пици) за тесто – 500 гр брашно – 2 мали лажици сув квасец… Read more »

Видео рецепт – Пица кифлички

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: 500 гр брашно 2 јајца Свеж квасец 100 мл масло 300 мл млеко 2 лажички сол 1 лажичка шеќер 100 гр кечап 200 гр шунка или паризер 150 гр кашкавал 2 лажички оригано 1 лажица павлака за премаз Сусам или ким за декорација Подготовка: Исипете го брашното во подлабок сад и додадете едно јајце,… Read more »

Запечени пица макарони

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 400 гр макарони – 300 гр шампињони – 100 гр шунка – произволна количина кашкавал – кечап – сирење – малку суво месо – малку оригано За прелив: 2 јајца 1 чаша јогурт (или павлака за готвење) Подготовка: Макароните згответе ги во солена вода, исцедете ги и измијте ги со ладна вода…. Read more »

Видео рецепт – Мини пици од стар леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Останати ви се неколку парчиња леб од пред неколку дена? Не го фрлајте, туку искористете ги за да направите превкусен оброк и тоа за екстра кратко време. Овие топли мини пици, кои се прават навистина лесно, вашите деца ќе им се израдуваат најмногу, а вам ќе ви бидат идеални кога нема да имате многу време… Read more »