Домашно, кремасто пилешко во кари сос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Колку и да не сте љубители на зачини, карито има некој посебен шмек кој одлично оди со пилешко бело месо. Ако сте за еден вкусен ручек како од ресторан, подгответе го следниов рецепт: Потребни состојки: – 4 парчиња пилешко бело месо – 1 лажица растопен путер – Сол бибер За сосот: – 2 лажици путер… Read more »

Помфрит со сос од пилешко и растопен кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ретко кој не обожава пржени компирчиња, но замислете кога тие би биле збогатени со вкусен сос? За деновите кога ви се јаде нешто превкусно, или кога ќе одлучите да ви биде „cheat day“, овој ручек е идеален. Треба само да го испржите помфритот и да го направите сосот кој нема да ви одземе многу време,… Read more »

Сочен сос од пилешко и кашкавал кој вреди да го пробате

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се мислите што да направите за ручек, а немате многу време ви го предлагаме овој бафало пилешки сос во кој ќе се заљубите уште по првото залче. Потребни состојки: – 1 цело печено пиле, исечено на коцки – 230g крем сирење – 1 шолја бафало сос – 1 шолја бел дресинг за салата –… Read more »

Пилешки прстени

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Па, уште ако во нивната подготовка учествува целото семејство, тогаш веројатно тие ќе бидат нешто за кое ќе се раскажува долго време. Сите знаеме дека децата сакаат да си играат со тесто, па токму затоа овој рецепт е одличен начин и најмалите да ги вклучите во готвењето. Потребни состојки: За прстени – 2 ½ чаши… Read more »

Совршени пилешки крилца

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Аахххх, пилешки крилца… Знаете дека не морате да отидете до најблиската кафеана или бар, секој пат кога ќе ви се пријаде од овие фино потпечени, крцкави, глазирани крилца со одлична текстура на вкусови од зачини кои едноставно ги ставаат на пиедесталот за едно од најпогодните мезиња додека уживате во ладното пиво или сортното вино. Ете,… Read more »

Слатко-кисело пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Кинеската кујна е многу интересна, затоа што често спојува различни ароми и зачини. Ако сте љубител на кинеската храна, сигурно сте пробале пилешко месо во слатко-кисел сос. Невообичаената егзотична комбинација не е прифатлива за секого, но многумина уживаат во миксот на вкусови. Ако и вие го обожавате ова јадење или едноставно сакате да пробате нешто… Read more »

Шпагети со бел сос и пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1 пакетче шпагети – 1 главица кромид – 300 гр пилешко бело месо може да се замени со сланина – 250 мл павлака за готвење – 300 гр маринирани печурки – малку сол – малку црн пипер – малку свеж магдонос – малку власец – 50 гр бадеми за декорирање Подготовка: Исечкајте го… Read more »

Пилешко со ориз и грашок

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 300 г пилешки батаци – ½ лажичка сол – ¼ лажичка црн пипер – 4 лажици маслиново масло – 1 главица кромид – 1 шолја супа – ½ шолја ориз – 1 шолја грашок – 1 црвена пиперка – ½ лажичка куркума – ½ лажичка оригано Подготовка: Пилешките батаци посолете ги, ставете им… Read more »

Гиро

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Денешниот рецепт го посветуваме на едно од највкусните јадења, во кое речиси сите уживаме. За околу 2 часа ќе имате вкусно гиро, за вас и вашите блиски. Може да го направите од свинско, говедско или пилешко месо. СОСТОЈКИ • 1 кг свинско месо • бел оцет за микс од зачини или зачин за гиро •… Read more »