Рецепт за оригинален бурек како од пекара

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сакате да го изненадите семејството како врвен мајстор, подгответе бурек од кој ќе замириса целата куќа. За појадок, ручек или вечера, домашниот бурек е асоцијација за сочен и вкусен специјалитет коj го обожаваат сите генерации. Потребни состојки за бурек по оригинален рецепт: – 500g кори за пита – 300g сирење – 250ml вода –… Read more »

Вкусот на ориентот – Лахмаџун

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во пролетните денови кои се пред нас ви препорачуваме да пробате нешто вкусно и ориентално. Ако досега сте немале прилика да пробате турска пица, позната како лахмаџун, време е да го сторите тоа. Еве уште подобра идеја како да се искористи убавото време – поканете го друштвото и покажете се како вистински експерт во кујна. Подготовката на… Read more »

Брз и едноставен рецепт: Превртен колач со јаболка

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во зима покрај тоа што можете да уживате во чоколадото во големи количини, исто така, можете да уживате и во вкусот на јаболката кои сè уште можете лесно да ги набавите. Еве еден одличен и пред сè лесен рецепт за подготовка на колач со јаболка: Потребни состојки: – 4 до 5 јаболка – 50g +… Read more »

Вкусна крцкава пита со јаболка

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 3 јаболка (се препорачува сорта Грејни Смит) – 1 лажичка цимет – 1 лажичка шеќер – малку сол – 2 лажички пудинг во прав – пакување лиснато тесто – масло – шеќер во прав Начин на подготовка: Во чинија измешајте изрендани јаболка, цимет, шеќер и сол. Потоа смесата префрлете ја во тава па… Read more »

Брза пита со тиквички и сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 2 поголеми тиквички – 200 мл кисела павлака – 200 грама сирење – 3 лажици презла – 4 лажици брашно – 4 јајца – 100 мл масло – сол по вкус – половина лажиче сода бикарбона (или прашок за пециво) Тиквичките излупете ги, нарендајте ги на крупно, посолете ги и ставете ги во… Read more »

Селска пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: За долниот слој: – 500 гр мешано мелено месо – 1 главица кромид – 2 чешниња лук – 2 моркови – 1 лажица зачин – масло – 1 лажица брашно – 1 лажица доматно пире – 2 дл говедска супа од коцка – мајчина душица, оригано, магдонос, морско оревче – сол, бибер За горниот… Read more »

Најдобар рецепт за вртена пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 гр брашно – 2,5 дл вода – 1 квасец – малку сол – фил: урда/зелка/праз/спанаќ Подготовка: Се замесува тесто од кое се прават 7 топчиња. Од секое се сука кора и се премачкува со маргарин или маст. Оставете ги да отстојат 25 минути и потоа тегнете ги една по една. Секоја кора… Read more »

Лисната погача

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се решите да приготвите погача, не плашете се. Не е така тешко како што изгледа. Токму затоа, овој рецепт им го посветуваме на сите оние кои се плашат да приготват нешто посложено. Состојки • 700 гр брашно • 100 мл масло • 400 мл млеко • 1 мала лажица сол • 2 јајца •… Read more »

Брза пита со шунка и сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состав 400 г брашно 1 коцка свеж квасец 3 супени лажици масло за готвење 300 г сирење (издробено) 250 г шунка (ситно сечкана) 70 мл млеко 150 мл кисела вода 80 г маргарин малку сол, црн пипер Подготовка 1.Во поголем длабок сад го ставаме брашното, додаваме квасецот и посолуваме. Во истиот садот ги додаваме исечканата… Read more »

Домашен бурек со месо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Калориите растат со неверојатна брзина, но што да правиме кога е толку вкусно. Состојки: – 500 г. брашно, – 260 мл. млака вода, – 15 г. сол, – 1 лажица масло За фил: – 2-3 лажици масло, – 1 главица кромид ситно исецкан, – 500 гр. јагнешко, – пола лажичка сол, – пола лажичка мелен… Read more »

Пита без печење – ледена фантазија од само 3 состојки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 24 чоколадни бисквити (околу 280 г.) – 1 лажица растопен путер – благо растопен сладолед од ванила Подготовка: Со нож раситнете 6 бисквити и тргнете ги на страна. Направете ја кората. Во процесор за храна ставете 10 бисквити и здробете ги најситно што може. Додадете го растопениот путер и мешајте се додека не… Read more »

Домашна гиро пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Едноставно не сакате да чекате да ви се одмрзне готовото тесто или да чекате да „стаса“ тесто кое претходно вие треба да го подготвите? Гиро питите се одлична замена за тестото за пици, а и далеку побргу ќе ги подготвите. Потребни состојки (за едно лице):2 парчиња гиро пита – 1 – 2 лажички маслиново масло… Read more »