Таа е политичарка од Данска, која со голи фотографии привлекува гласови од граѓаните

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Никита Клеструп е политичарка, но не онаква како што Вие би ја замислиле. Таа доаѓа до Данска и е можеби најубавата и најзгодната политичарка која сте ја погледнале. Никита на својот Инстаграм профил постојано објавува провокативни фотографии, а токму поради тоа таа е омилена кај многумина. Данската политичарка има само 23 години, а покрај политиката… Read more »

Трамп ќе си продолжи како што си знае

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Првата година од мандатот на Трамповата администрација помина релативно подносливо. Меѓутоа, место за оптимизам за 2018 – нема. Не беше толку лошо како што се очекуваше: за еден американски претседател кој во текот на кампањата постојано беше споредуван со автократски владетели од минатото и сегашноста, вакво резиме од првата година на функцијата може да се… Read more »

За круната што и паѓа на Ангела Меркел

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Побарајте од Европеец да ви покаже за силно и стабилно лидерство и до оваа недела тој ќе го посочеше прстот во Германија. Земја која е горда на својата поствоена историја за политичка стабилност и внимателно градење консензус. Се додека, Ангела Меркел ја доби непосакуваната чест да стане првиот германски канцелар од Втората светска војна што… Read more »

Како полу-образована техничка елита не доведе до работ на хаосот?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Една од најголемите загатки во врска со нашата актуелна ситуација со лажните вести и претворањето на социјалните медиуми во сериозно оружје е зошто луѓето што ја изградиле оваа технологија се толку изненадени од она што се случува. Прв пример е секако основачот на Фејсбук, Марк Цукерберг, чие политичко образование неодамна го опишав. Но, тој не… Read more »

Никој повеќе не знае каде е Британија

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Многу Британци денес ја гледаат својата земја како храбар галеон, развеани знамиња, топовите распалуваат, разбојни труби се слушаат. На тој начин, добродушниот министер за надворешни работи на земјата, Борис Џонсон, сака да го опише тоа. Но, Британија е сега само брод со скромна големина на глобалниот океан. Откако гласаа за напуштање на Европската унија, таа… Read more »

Јанис Варуфакис – Капитализмот ќе ја изеде демократијата, освен ако не прозбориме гласно

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Сигурно сте се запрашале зошто политичарите не се она што биле пред да дојдат на власт, зошто владите се немоќни да ги решаваат реалните проблеми? Економистот Јанис Варуфакис, бившиот министер за финансии на Грција, вели дека тоа е бидејќи во денешно време секој може да биде во политиката, но не и да има владеачка моќ,… Read more »