Предлог посни салати

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Се ближи Велигден, а до тогаш оние што постат можат да се насладуваат на овие вкусни посни салати. Салата од компир и моркови Потребни состојки: – 1/2 kg компири – 200g сенф – 4 помали главици кромид – 2 моркови – Сол – Бибер Подготовка: Добро сварете го компирот кој претходно бил излупен, заедно со… Read more »

3 посни предјадења од кои ќе излижете прсти

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Кој вели дека посното не е вкусно? Изгледа дека одамна помина времето кога менито за посни јадења се сведуваше на леб и мармалад. Денес имаме толку многу избор, што постот ќе ви помине брзо и лесно, а ќе имате и што вкусно да наместите на вашата трпеза за посните слави. Следуваат 3 посни предјадења кои… Read more »

Посни переци

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 гр. брашно – 20 гр. свеж квасец – 1кафена лажичка морска сол – 1+1/2кафена лажичка шеќер – 1 супена лажица ким – 50 гр. интегрален или бел сусам – 1супена лажица ленено семе – 1 супена лажица босилек или рузмарин или оригано – 200-250 мл. млака вода за замесување Подготовка: Во подлабок… Read more »

Руски посен компир во тава

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1 килограм компири – Рузмарин – Сладок црвен пипер (во прав) или буковец – Масло за јадење – Сол Подготовка: Компирот убаво измијте го, олуштете го, а кората сочувајте ја !!! Излупениот компир исечете го на четвртини или осмини, исперете го под ладен млаз вода. Кората од компирот ставете ја во газа и… Read more »

Посна пица со маслинки и лук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: За тесто: – 500 грама брашно – 1 коцка свеж квасец – 250 милилитри вода – 2 лажички шеќер – 1 лажичка сол – 4 лажици маслиново масло ————————— – 1 до 2 (количината е по желба) страка млад лук (може и стар по желба) – Помала главица кромид – Сув рузмарин – 5… Read more »

Рецепт за посни полнети пиперки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во посните денови, треба да подготвиме еден вкусен и посен ручек. Состојки: – 2 кромид – 2 моркови – 1 домат – 150 гр. ориз – 500 г компири – 1 лажичка сол – 2 лажички вегета – 2 дл. масло – 3 пиперки Подготовка: 1. На масло испрежете го ситно сецканиот кромид, доматот и… Read more »