Протестите во Иран и влијанието врз борбата за превласт на Блискиот Исток

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Според експертите, продолжувањето на антивладините демонстрации, може да има далекусежни последици, не само за Иран, туку и за целиот регион „Дел од мене чувствува надеж“, рече Араш Азизи, научен соработник од Универзитетот на Њујорк, далеку од неговиот дом во Иран. „Гледаме како се крева задушениот народ“. „Но, јас сум повеќе загрижен отколку што имам надеж“,… Read more »

Чесни луѓе, вистински но изманипулирани патриоти… сакам да ви порачам нешто

Posted by & filed under ПО ДОМА.

И покрај се, знам дека ве има многу. Чесни и искрени но изманипулирани. Затоа сакам да ви порачам нешто. Присуството на протестите не е вистинскиот начин да се брани татковината. Колку во овој момент и да ви изгледа дека сте во право – вие сепак не сте во право. Да, можеби унитарноста е загрозена но… Read more »

Немаш муда, Фидане!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Вообичаено четврточко претпладне: сонце на балконот, синот во градинка, Хаскер Ду на грамофонот, Стивен Кинг во рацете. Во паузата помеѓу две поглавја дотурам вода и кафе во филтер-кафематот. Декофеинско, се разбира – по строга наредба на доктор Дардашијан од Ју-Си-Ел-Еј Кардиолоџи, кој, загрижен поради мојата дневна консумација на овој црн напиток, учтиво ми објасни дека,… Read more »

Етикети

Posted by & filed under ПО ДОМА.

или КОНТРАРЕВОЛУЦИЈА (12) Ако имаше некакво оправдување да се бараат сличности помеѓу „Шарената револуција“ и иницијативата „За заедничка Македонија“ пред се’ во одделни надворешни манифестации (улицата како терен / театар, иконографски и „режисерски“ сличности итн.) и автономни права (правото на протест), суштинските разлики секако лежат во нивните цели. И водачи, се разбира, кои сликовито ја… Read more »

Оглупи, поткупи, па владеј

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако на мајмунот за милион години му успеа да стане човек, Груевски и ДПМНЕ за само десет години, од човекот пак направија мајмун. Милина. Примитивизмот кој секој ден го гледаме по улиците, на медиумите и во Собранието многу зборува за нас како поединци и народ. Лажни моралисти, граѓански неосвестени аналфабети, преплашени робови и есапџии од… Read more »

Дното на газерот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Да бидеме начисто – секој има уставно загарантирано право да протестира. За било што. Идентично на моето граѓанско и со Устав заштитено и гарантирано право да изнесам мислење за било чии, било кои и било какви протести. Во моментов, пишувам за протестите организирани од здружението ГИЗЗМ (Граѓанска иницијатива за заедничка Македонија), кои повеќе од еден… Read more »

Сакате ли да гледате како трчаат избезумени окрвавени деца по скопските булевари…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Jа гледам денес Парадата на протестите Заедно како проба за Граѓанската војна: Напред багери за кршење на вратата на Собранието, потоа црни тетовирани командоси скриени во маскираните, без регистерски броеви и со загадочна содржина минибуси и автобуси, спремни за завземање на Собранието, и зад нив една нејасна маса, не претерано бројна, но нахранета со омраза… Read more »

Мажино не е за маженица

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дами и господа од ВМРО-ДПМНЕ! Додека си ги читате однапред напишаните говори, додека си реплицирате секој секому, со што од себе правите будали и додека од петни жили се трудите да го одложите неминовното (вашето одење во опозиција), должна сум да ве потсетам на неколку работи. Прво, во декември 2012 година ви се побуни опозицијата… Read more »

Престанете да им го правите тоа на децата, средношколците!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Последните активности на „граѓанската иницијатива“ за „Заедничка Македонија“ се застрашувачки, алармирачки. Деновиве сме сведоци како на провладините медиуми поминуваат прилозо за убедени, “тврдокорни“ средношколци кои решиле да ја прекинат наставата, да ја напуштат образовната програма, да ги саботираат образовните институции и да излезат на улица и да ја бранат каузата, едноставно наречена „Македонија“. Иако сме… Read more »

Црна револуција

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Црната револуција таканаречена „Граѓанска иницијатива„, по мене „Груевска иницијатива„ веќе повеќе од 20 дена ја „спасува„ Македонија нападната лично од Никола Груевски. Груевски ја користи „тиранската„ платформа и  измисли дека е загрозена унитарноста на Македонија и му нареди на „неговиот народ„ да излезе на протести да ја одбрани државата. Овој „народ на Груевски„ е добро… Read more »

Електричните парализатори и гумените куршуми ги кршат човековите права

Posted by & filed under ПО ДОМА.

И со најновите измени на Законот за полиција, овластувањата на службените лица за користење електрични парализатори и гумени куршуми за контрола на граѓански протести и демонстрации грубо се нарушуваат човековите права на граѓаните. Полициската употреба на мерки и средства за присилба заради справување со нарушувањата на јавниот ред и мир и контрола на граѓански собири… Read more »

За важните работи

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Еве не на уште 32 дена до вториот референдум по ред , на кој граѓаните масовно треба да кажат дали се за останување или за отселување од државата. Сите ние во изминатите десет години поминавме низ еден чуден, тежок период во кој сведочевме како системски слободата ни се одзема, како правната држава длабоко ја закопаа… Read more »