Пилешко во мед и сенф

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Немате идеја што ново да зготвите за целото семејство? Ова е одличен рецепт кој го сакаат дури и најмалите. Брзо се подготвува и што е најважно, едноставно ќе ве натера дури и прсти да излижете. Како да го подготвите? Потребни состојки: – 1kg пилешки прсти – ½ шолја мед – ½ шолја сенф – 1… Read more »

Рецепт за руски солени палачинки од сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Руските Syrniki или мали палачинки од свежо сирење се одлични за брз и лесен оброк. Ова јадење, освен во Русија се подготвува и во другите источноевропски земји како Латвија, Литванија, Белорусија и Украина. Syrniki обично се подготвуваат во блага варијанта, па така, во основната смеса од свежо сирење, јајца и брашно често се додава шеќер… Read more »

Крофни од кои тече чоколадо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Churro крофни се познат шпански рецепт кој е навистина едноставен и лесен за подготовка. Овојпат тајната состојка е чоколадото кое се наоѓа во средината и кое ќе истече штом го гризнете првото залче. Ако сте љубители на благото, ова е рецепт кој дефинитивно треба да го испробате… Состојки – ¼ чаша путер, на коцки –… Read more »

Народни рецепти од коприва

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Копривата е лековита билка која помага во лекување на разни болести, а посебно се препорачува на луѓе кои се борат против анемијата и бубрежни заболувања. Зошто баш коприва? Копривата е богата со магнезиум и содржи огромно количество на калциум, поради што задолжително се препорачува на трудници и доилки. Исто така, оваа чудесна билка го засилува… Read more »

Домашен леб без месење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се одлучите да консумирате исклучиво домашен леб, тогаш ќе избегнете многу индустриски адитиви, а воедно ќе уживате во мирисот кој ќе се прошири во домот. Овој леб е без глутен и за него не ви е потребно месење, а ќе добиете вкус и здрав леб кој сите ќе го пофалат. Потребни состојки за овој… Read more »

Маринада со која секое месо ќе биде повкусно

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Тајната за вкусно и сочно месо според најдобрите готвачи на светот се крие во маринадата за месото. Маринирањето на месото е начин со кој тоа се остава да отстои во посебна смеса, добивајќи посебен вкус и впивајќи ги зачините кои сте ги додале. Следната маринада е одлична за секаков вид месо, се прави навистина едноставно,… Read more »

Топли и вкусни домашни кифли во 5 чекори

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Нема некој што не ги обожава малите меки и топли кифлички. Најчесто се прават за слави и празници, но секогаш се добредојдени на трпезата. Иако ви се чинат дека треба посебна мајсторија, сепак може да ги направите и со 5 едноставни чекори. Потребни состојки: – 1 kg брашно – Мала лажичка сол – 7 dl… Read more »

Лазањи од палачинки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако немате тестенини за вистински лазањи, а сакате да подготвите брз ручек во 4 чекори, следете го ова упатство за брзи лазањи од палачинки. 1 чекор: Изматете 1 јајце со брашно, масло, сол и млеко. Смесата треба да биде густа како за тесто за палачинки. Испечете ги палачинките во тепсија. Најдобро е да бидат двојно подебели… Read more »

Подгответе чипс од банана

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Рецептот е лесен и едноставен. Дури и почетник во кујна може да подготви солен или благ чипс од банана. Ако се одлучите за солен чипс, тогаш ќе ви бидат потребни зелени банани, односно не сосема созреани, а за благиот земете зрели. За три порции чипс од банана потребно ви е следново: – 3 банани –… Read more »

Рецепт за оригинален бурек како од пекара

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сакате да го изненадите семејството како врвен мајстор, подгответе бурек од кој ќе замириса целата куќа. За појадок, ручек или вечера, домашниот бурек е асоцијација за сочен и вкусен специјалитет коj го обожаваат сите генерации. Потребни состојки за бурек по оригинален рецепт: – 500g кори за пита – 300g сирење – 250ml вода –… Read more »

Полнети француски лепчиња

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се ближи вашиот роденден или планирате забава, тогаш направете си полнети француски лепчиња. Идеална закуска која нема да ви одземе многу време и дефинитивно е совршена за домашни забави. Можете сами да одберете намирници со кои ќе ги подготвите овие сендвичи или пак направете повеќе видови за сечиј вкус. Пробајте го овој рецепт, а… Read more »

Брзо мезе: Крекери од 1 состојка

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Љубителите на брзото готвење и кашкавалите ќе бидат воодушевени од рецептот. Всушност, и не е некој рецепт, туку идеја. Ви требаат само калапи за мафини и вкусен кашкавал кој лесно се топи за да си направите домашни, крцкави крекери.                 Може да ги послужите со сос по желба –… Read more »