Домашни палачинки со меурчиња кои се топат во уста

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Палачинки – најслаткото задоволство кое секој го прави на свој начин. Но, секогаш постои рецепт кој ќе ве направи главни кога се работи подготовката на тестото за палачинки. Палачинките со дупчиња не се „грешка“ или неуспешен краен резултат, напротив, за нив постои таен руски рецепт. За да ги добиете палачинките со дупчиња кои се топат… Read more »

Ролатчиња со кајмак

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

На креативноста никогаш крај, особено кога треба да се подготви тесто. Така и за овие ролнички (ролатчиња) со фил од кајмак и богати со путер, кои се посебно вкусни и интересни за око. Состојки – 500гр интегрално ржано брашно – 75 гр путер – 200 мл млака вода – 1 лажици овесни трици – 1… Read more »