Кинеско бебе родено 4 години по смртта на родителите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Двојката, која починала во 2013.година, замрзнала неколку ембриони со надеж дека ќе имаат дете преку ин витро метод. По несреќата, нивните родители се бореле со продолжена правна битка за да им биде дозволено да ги користат ембрионите. Момчето е родено во декември од сурогат мајка од Лаос, а Пекинг њус први го објавија случајот оваа… Read more »

Брачна двојка од Франција на суд поради името на нивното бебе

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Имињата на децата честопати предизвикуваат сериозни расправии кога родителите, сакајќи да бидат оригинални, ќе отидат предалеку со креативноста. Еден таков случај во Франција заврши на суд, бидејќи родителите сакале ќеркичката да ја крстат Лијам. Тоа име во Франција се среќава често, но кај машките деца. Името на девојчето може да доведе до забуни околу нејзиниот… Read more »

Совети за воспитување на дете без комплекси

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Секој родител посакува неговото детето да израсне во независна и успешна личност со силен карактер. Но, тоа што родителите го забораваат е дека нивното однесување и работите кои му ги кажуваат на детето, имаат големо влијание врз оформувањето на неговиот карактер. Затоа, кога разговарте со вашето дете, бирајте ги зборовите и сфаќајте ги сериозно. Овие… Read more »

Научно докажано: Децата кои личат на татковците се поздрави!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дали сте знаеле дека бебињата кои личат на татковците по раѓањето се многу поздрави од децата кои на почетокот од животот личат на мајките? Имено, според најновите истражувања, може да се откријат потенцијалните здравствени проблеми кај децата врз основа на тоа на кој родител личат! Експертите откриле дека девојчињата и момчињата кои личат на својот… Read more »

Синот од пеколот што планирал да ги убие своите родители и малата сестра за наследство, насамарен од полицијата

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Богат руски брачен пар од Русија ја лажирале својата смрт за да нивниот лаком син кој што изнајмил платен убиец да ја научи лекцијата. 20-годишниот од полицаец на тајна задача побарал да ги убие неговите родители и неговата 10-годишна сестра и да го преземе целото наследство. Неговите родители решиле да го изиграат и позирале на… Read more »

Оваа година би можело да се роди првото бебе со тројца родители

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Оваа година во Велика Британија би можело да дојде до револуционерен настан кога станува збор за раѓање на деца, односно по прв пат во историјата на оваа земја би можело да се случи да биде родено дете со тројца родители. Надлежните институции веќе дале зелено светло во два случаи. Ова нема да биде прв случај… Read more »

Дали сте му родител или таксист на детето?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во желбата да им овозможат на децата сѐ што можат, многу родители често претеруваат. Посебно кога се во прашање активности надвор од училиште: курс по странски јазик, тренинг, работилница… Кога треба да се вклучи алармот дека вашето дете има премногу обврски? И за  колку од тие обврски треба да оди од едниот крај на градот… Read more »

Родители ги чувале децата заробени во окови и синџири

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Полицијата во Калифорнија уапси брачна двојка откако доби дојава дека ги чувале нивните 13 деца заробени во семејната куќа, оковани во синџири. Дејвид Ален Турпин (57) и Луиз Ана Турпин (49) се приведени под обвиненија за измачување, лишување од слобода и загрозување на животот на малолетник. Двојката со децата на возраст од две до 29 години… Read more »

Квалитетно поминато време со деца од предучилишна возраст

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Секаде слушаме и читаме „поминете квалитетно време со вашите деца“ „Бидете со вашето дете“ и сл. но не секогаш имаме идеја како поминатото време да направиме да биде „квалитетно“ со нашето дете кое има 3 или 4 години, кое е полно со енергија и го бара од нас невозможното. Денес решив да ви предложам неколку игри кои на… Read more »

Заборавете предрасуди – Родителите муслимани кои накитија елка за посвоените христијански деца

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Оваа инспиративна и длабоко човечка сторија доаѓа од Велика Британија, развиено општество кое и покрај големиот број на културни групи и различности, знае да најде убави моменти и да прескокне преку некои бариери од стеротипи. Станува збор за Саџад и Рифат, брачен пар муслимани кои живеат во Британија, а кои поради неможноста да имаат деца,… Read more »

Одличен трик како да им дадете лек на бебињата кои одбиваат

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Никој не сака да пие лекови, но возрасните се подготвени да голтнат некој потентен или невкусен сируп за кашлање затоа што ја разбираме користа од него и како ќе ни помогне. Со деца, ајде некако се разбираме, честопати можеш да зборуваш со нив, или во најмала рака да ги поткупиш со ветувања за чоколади, игротеки,… Read more »

Родителите ги уништуваат новите генерации и тоа го нарекуваат љубов

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Тешко е да се биде родител. Никогаш не знаете дали постапувате правилно, иако вашата единствена желба е да имате среќно и исполнето дете, кое подоцна ќе порасне во успешен возрасен човек. За жал, многу родители го одбираат најлесниот начин за да го направат своето дете среќно. Родителите ги уништуваат новите генерации и тоа го нарекуваат… Read more »