Александар Саша Македонски – најопасниот платен убиец од ’90-тите

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

На неговото конто се запишани 43 жртви. Меѓу нив се и некои од останатите најозлогласени руски криминалци од 90-тите години. Вистинското име му беше Александар Солоник, но сите го знаеја како Саша Македонски. „Македонски“ затоа што беше еден од малкуте што беа вешти во „пукање на македонски начин“. Верувале или не, токму тој термин се… Read more »

Путин на минус 6 се нурна во студено езеро

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Руската државна телевизија го пренесуваше влегувањето на 65-годишниот Путин во езерото Селигер, околу 400 километри северно од Москва. Ројтерс пренесува дека температурата на воздухот во тој момент била шест степени под нулата. На Путин ова не му е првпат да се соблекува пред камерите и да ги покажува своите атлетски вештини. (32) Тим ЗА -0%… Read more »

Двајца мртви во Русија температурата достигна – 67 степени

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Двајца мажи замрзнаа откако нивниот автомобил се расипал па решиле пеш да одат до фармата која се наоѓала во близина, соопштија властите во Русија. Од вчера ситуацијата во селото Ојмјакон, најладното населено место во светот, каде децата редовно се навикнати да одат во училиште на температури од -20 степени им се забрани, а училиштата се… Read more »

Тајно копале тунели во мразот за напад на Москва: Откриена американска нуклеарна база на Гренланд

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Тајна, напуштена нуклеарна база на Гренланд, која САД ја користеле за време на Студената војна, се појавила по топењето на мразот поради глобалното затоплување. Доколку мразот продолжи да се топи со оваа брзина, токсичниот отпад би можел да заврши во морето. Базата “Камп Сенчури” со првиот мобилен нуклеарен генератор, била отворена во 1959-тата година. Во… Read more »

Русија сака да гради луксузен хотел во вселената

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вселенски туризам не е нова идеја. „Спејс Екс“ на Илон Маск и „Вирџин галактик“ на Ричард Бренсон веќе се подготвуваат за праќање на првите туристи во орбитата, но иако скапо, тоа, сепак, нема да биде искуство од прва класа. Чекор напред во тој поглед планира Руската вселенска агенција, која на туристите планира да им овозможи… Read more »

Руски научници пред Вучиќ потопија куче во “течност која дише”

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На социјалните мрежи објавено е видео на кое се гледа како руски научници пред српскиот претседател Александар Вучиќ ставаат куче во резервоар. Покрај тоа на снимката се гледа дека резервоарот е исполнета со некоја течност. Снимката е прегледана повеќе од илјада луѓе, а меѓу коментарите може да се види дека на луѓето не им јасно… Read more »

Дечкото што позираше за селфи со граната во рака и бум…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден млад човек од Русија случајно се самоубил откако ја извадил иглата од гранатата која ја држел во рака за да се слика селфи со неа. Ова е сторија за Александар Чечик, кој на свои 26 години почина во својот автомобил во близина на градот Краснодар крај Црното Море на југот од земјата. Полицијата изјави… Read more »

Руска централа признала дека емитува нуклеарен изотоп

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Висок службеник на руската нуклеарна централа Мајак, за која постои сомнение дека е одговорна за растот на радиоактивноста над Европа, забележан овој месец, признал денес дека таа централа емитува изотоп кој е регистриран на планината Урал, но истакнал дека станува збор за “безначајни емисии”. Руските службеници минатиот месец пријавиле високо ниво на изотопи од Рутениум-106… Read more »

Нова верзија на „Руски рулет“ станува сѐ попопуларна во Русија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во рускиот град Перма секојдневно се практикува опскурна модифицирана верзија на руски рулет во која учесниците пукаат еден во друг, но наместо куршуми користат електрошокови. *Внимание! Содржината може да ве вознемири Идејата што ја добил еден парализиран спортист станува сѐ попопуларна меѓу одредени групи луѓе. Играта носи и заработка, но и адреналин, тврдат учесниците. Тие,… Read more »

Русите промовираат здрав живот со пливање на -24 степени

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Тоа што е крај на ноември нема да ги спречи Русите да излезат надвор од топлите домови и да пливаат на температури под нулата. Не е тајна дека Русите лесно поднесуваат ниски температури, а група пливачи уште еднаш го докажаа тоа на 24 ноември со одбележување на Денот на „ледените“ пливачи. Претставникот на клубот Ендри… Read more »

Во септември имало нуклеарен куршлус и радиоактивни облаци над Европа. Некој си молчи…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Облакот од радиоактивното загадување над Европа во последниве неколку недели покажува дека имало несреќа, која се случила во нуклеарна постројка во Русија или Казахстан во последната седмица од септември, изјави францускиот институт за нуклеарна безбедност IRSN. IRSN во четвртокот ја отфрли можноста за несреќа во нуклеарен реактор (Чернобил шема), велејќи дека тоа најверојатно се случило… Read more »

Зошто Русите пијат толку многу?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во 2011 година, на Интернет се појави избор од забавни факти за Русија, собрани од некој си Канаѓанец, наставник по англиски јазик во Москва. Со некои од заклучоците во неа Русите не се согласуваат (од типот на тоа дека никогаш не велат „благодарам“ и „те молам“), но редниот број 17 не предизвика отпор кај никого: „Русите… Read more »