Топката за првиот натпревар од Светското првенство дојде од вселената

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

По 168 дена поминати во Меѓународната вселенска станица, астронаутите Антон Шкаплеров, Скот Ингл и Норишге Канаи слетаа во капсулата „Сојуз МС-07“ во близина на градот Жесказган, во казахстанската степа. На снимката што ја пренесуваше Федералната вселенска агенција на Русија (Роскосмос) може да се види како слетува капсулата и како космонаутот Антон прв излегува надвор. –… Read more »

Тргна на пат првата пловечка нуклеарна централа во светот – Академик Ломоносов

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Контроверзната руска пловечка нуклеарна електрана „Академик Ломоносов“, која уште ја нарекуваат „нуклеарен Титаник“, на 19 мај тргна на првото поморско патување од пристаништето на Санкт Петерсбург во Русија. Електраната има два нуклеарни реактори од 35 мегавати, но нема погон, па мора да ја влечат два брода. Целта на пловечката нулкеарна електрана е да однесе енергија… Read more »

27 месеци во 3 минути: Еве како Русија го изгради најдолгиот мост во Европа

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Изградбата на мостот кој ги поврзува Крим со руското копно траеше 27 месеци, а е долг 19 километри. Проектот го градеа неколку илјади работници и е најдолгиот мост во Европа. Кримскиот мост беше отворен на почетокот од изминатата недела и веќе по него се движат автомобили. Видеото во продолжение го прикажува во 3 минути целиот… Read more »

Службеничка била отпуштена од Владата поради провокативни фотографии

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Секси Русинка која работела како службеничка во руската влада, добила отказ откако нејзините провокативни фотографии на социјалните мрежи откриле нешто што руската бирократија не го простува. Доколку мислите дека Елеонора Вербицкаја доби отказ поради непримерни фотографии, не сте во право. Поранешната службеничка во руската влада е избркана бидејќи покрај државната работа таа работела и приватно… Read more »

Тихоокеанската флота на Русија останува без легендарните подморници од класата „Каљмар”

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

До 2020 година од составот на Тихоокеанската флота ќе бидат исклучени и расходувани две легендарни подморници од проектот „Каљмар”: „Георгиј Победоносец” и „Подолск”, а ќе ги заменат нуклеарни подморници од проектот „Бореј”. „Каљмарите”, стационирани на Камчатка, се сигурни подморници, но речиси ги истрошија своите ресурси, пишува рускиот весник „Известија”. Како што соопшти Главната команда на… Read more »

Гол со пета – Русија поднесе доказ дека новичок е патентиран во САД како хемиско оружје

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Русија поднесе доказ дека агенсот новичок е произведен и патентиран во САД како хемиско оружје во 2015 година, изјави денеска Александар Шулгин, постојаниот претставник на Русија во Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ), пренесе Тасс. Ова го изјави за време на говорот на вонредната седница на Извршниот совет на ОПЦВ за инцидентот во Солзбери, кога… Read more »

Свадбени фотографии, ала Русија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Додека на Запад е правило дека свадбените фотографии мораат да бидат што повеќе бајковито совршени, во Русија не е баш така. Таму, се чини, поважен им е хуморот, дури и кога не е сјаен. (226) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Мајката која го згрозила светот, преку оглас го продавала синот: “Продавам дете за органи, сосема е здраво”

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Русинка од градот Чељабинск тврди дека огласот и бил подметнат поради одмазда и за тоа ја обвинила својата поранешна цимерка со која се скарала поради преуредувањето на станот. 40-годишната Људмила Садријева од Чељабинск во Русија е под полициска истрага поради сомнение дека планирала да го продаде своето дете преку интернет, на трговците со органи на… Read more »

50 руски олигарси изгубиле 12 милијарди долари само еден ден, рубљата се распадна

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Педесетмина руски милијардери денеска загубија вкупно над 12 милијарди долари како резултат на санкциите во САД, објави руското издание на Форбс. Откако инвеститорите почнаа да ги продаваат своите руски средства, рубљата падна, рускиот берзански индекс РТС пропадна. За прв пат од 16 ноември 2017 година, руската валута падна под 60 рубли за еден долар. Стапката на размена на еврото… Read more »

Првиот поштенски дрон на Русија заврши во ѕид

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Некогаш во иднина нашето небо ќе биде наполнето со машини што ќе брмчат и ќе ни носат нешто што го сакаме или ни треба, од лекови до пици. Но, денес не е тој ден. Во понеделникот руската поштенска служба тестира испорака со беспилотно летало во градот Улан-Уде, Сибир. Но, беспилотното летало удри во ѕид на… Read more »

Зошто е Трамп кукавица кога треба да му се спротивстави на Путин?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Белата куќа на Доналд Трамп брзо одговара на разните светски предизвици. Единствен исклучок е рускиот претседател Владимир Путин, чија влада Трамп сѐ уште јавно не ја осудил, пишува Фрида Гитис за Си-ен-ен. „На Трамп му беа потребни неколку дена за да се огласи околу прашањето со обидот за атентат со нервен гас врз поранешниот руски шпион… Read more »

Путин во 2014 наредил да се собори патнички авион

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Рускиот претседател Владимир Путин во двочасовниот документарен филм емитуван вчера изјави дека во 2014 година наредил уривање авион на компанијата Пегасус ерлајнс, пренесуваат агенциите. Путин во документарецот изјави дека добил дојава од безбедносните служби за киднапирање патнички авион од Украина кон Турција спроти отворањето на Зимските олимписки игри во Сочи во 2014 година. Во авионот имало 110… Read more »