Пентагон со буџет како никогаш досега

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Воениот сектор на САД доби буџет од неверојатни 700 милијарди долари. Најсилното лоби во државата, преку законодавците во двата табора успеа да издејствува за неколку десетина милијарди долари поголем буџет отколку што побара самиот Трамп. Овие 700 милијарди долари кои годинава ќе гои има на располагање Пентагон не се ни споредуваат со парите кои за… Read more »

САД не му дава виза на Марадона поради навредa на Трамп

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

САД не му дозволува влез на Диего Марадона пореди навреди упатени на адреса на претседателот Донлад Трамп. Во интервју за емисијата „Буенос Диас Америка”, адвокатот на Диего Марата објасни која е заднината на целата приказна и што точно се случило. Аргентинската фудбалска легенда неодамна како гостин на венецуелскиот ТВ канал „ТелеСур” беше запрашан за мислење… Read more »

Трамп ќе си продолжи како што си знае

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Првата година од мандатот на Трамповата администрација помина релативно подносливо. Меѓутоа, место за оптимизам за 2018 – нема. Не беше толку лошо како што се очекуваше: за еден американски претседател кој во текот на кампањата постојано беше споредуван со автократски владетели од минатото и сегашноста, вакво резиме од првата година на функцијата може да се… Read more »

Како Америка стана суперсила?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Со преку 800 воени бази низ целиот свет, САД е неприкосновено најмоќната нација на светот. Но, не било отсекогаш така. Имало и време кога Америка играла небитна улога во светсските случувања. Во ова кратко видео, погледнете ја трансформацијата низ која прошла модерна Америка. (123) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено… Read more »

Зошто европските популисти ќе ги гледаме допрва

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Тапаните што го навестуваа маршот на европските популисти во политичкиот мејнстрим станаа погласни оваа недела. Изборите во Австрија и Чешката Република донесоа големи придобивки или победи на партиите кои се натпреваруваа на нативистички или анти-имигрантски платформи. Во Австрија, централно-десничарската партија треба да влезе во владата во коалиција со екстремно десничарска фракција која профитираше од растечкото… Read more »

Дојде време да ги проветриме скривниците

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Од најновите случувања по светот, главно поврзани со нуклеарките и заканите кои фрштат на релација С. Кореа и САД, дознаваме дека е дојдено времето да си ги проветриме и подзачистиме скривниците. Имено, САД веќе сериозно ја разгледуваат можноста да ги вратат во употреба нуклеарните бомбардери на 24-часовна активност. Тоа драги наши, не е на арно!… Read more »

Трамп и Македонија

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Минатата среда милијарди луѓе се разбудија во шок. Шоуменот Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, цементирајќи ја 2016 година како година на нерационални политички одлуки ширум светот. Веројатно тој момент го означи крајот на светот каков што го знаевме. Изборите во САД предизвикаа досега невидена поларизираност на американското општество. Веројатно Трамп нема да… Read more »

Ако гласаме за ѓаволот, ќе го задржиме пеколот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во насловот на „Лос Анџелес тајмс“ стои – „Трамп како кандидат силно удирал по федералните резерви, но како претседател ќе треба да капитулира пред нив“. Ова е доволна порака за тие кои се самозадоволуваат со победата на Трамп. Во САД со избори не се менуваат важните стратегии, туку неважните политики. Кој и да победи, системот… Read more »

Неколку заклучоци од победата на Трамп

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Победата на Трамп има неколку јасни пораки: 1. Во Америка има демократија. Без разлика кој е сега на власт гласањето е регуларно, без местенки и без манипулации. Тоа е квалитет на кој може да позавидат многу и мали и големи земји. 2. Кога ќе ја игнорираш волјата на луѓето ќе ги изгубиш изборите. Сандерс почна… Read more »

Младичот на бел коњ

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дефинитивно ме тера на повраќање кога ќе ја чујам флоскулата дека решението е, она што ни треба е: нови, млади, нерасипани и некорумпирани политичари, кадри… Ало!!! Штом ќе ги седнеме – тие ќе почнат да се расипуваат и да се корумпираат, релативно бргу веќе нема да бидат млади, но најбргу од се’ – нема да… Read more »

Упатство за гласање на избори

Posted by & filed under ПО ДОМА.

На маргините на балканскиот резон за американските избори, по инерција се оддржува во живот тн. дебата за релевантноста на тамошните кандидати за малите држави на европскиот југ. Во тие рамки се зачудувачки витални фразите дека републиканците се домаќини, а демократите премногу либерални и „обоени“. Овие стереотипи преведени во регионалните транзициски модели се историски непрецизни, но,… Read more »

Непозната Македонија – Верувале или не

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Верувале или не… 1903 во Белфаст бил завршен прекуокеанскиот пароброд „Македонија“, шифра 116012, долг 160 м, за 377 патници во прва класа и 187 во втора, екипаж од 370 луѓе, се движел со брзина од 18 јазли. На своето прво патување спасува морнари што доживеале бродолом, но имал и судир со бродот „Кристијан 9“. Во… Read more »