По 35 години во оваа земја повторно имаат кино

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

По цели 35 години во Саудиска Арабија повторно ќе добие кино. Населението ќе може да се ужива во филмови на големото платно, а компанијата „АМЦ“ во следните пет години ќе отвори 40 кино сали во 15 градови низ земјата. Ова е дел од реформите што ги спроведува принцот Мухамед бин Салман преку амбициозниот проект „Визија… Read more »

Саудискиот принц не прашува за цена, закупил 285 соби за гости во Лос Анџелес

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман уште еднаш потврди дека не прашува за цена. Тој и неговата придружба резервирале цел хотел со пет ѕвезди „Four seasons“ во Лос Анџелес, каде ќе престојуваат три ноќи. Собите во овој хотел чинат околу 625 долари за ноќ, а вкупно ги има 285. Претседателските апартмани можат да чинат… Read more »

Во Саудиска Арабија жените ќе можат да започнат бизнис

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Жените во Саудиска Арабија наскоро ќе можат да започнат сопствен бизнис без одобрение на машкиот член на семејството, што досега беше основен предуслов, пренесуваат локалните медиуми. Како што се наведува, станува збор за голем напредок, затоа што жените во таа држава отсекогаш биле условени од одлуките на мажите, татковците или браќата. Покрај тоа што сака… Read more »

32-годишниот принц кој ја ”преврте” Саудиска Арабија

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Мохамед бин Салам беше промовиран како Саудиски крал од Јуни 2017. Од тогаш па наваму, брзо ја консолидираше моќта и ја понесе Саудиска Арабија кон прогресивни реформи, како што се давањето право на жените да гласаат и да возат. Ги откри и плановите за приватизирање на одредени сегменти од економијата со цел да ја намали… Read more »

Ако Саудиска Арабија се реформира, што ќе се случи со исламистите?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Пред извесно време, алжирски карикатурист познат како Ле Хиц ја сумираше ситуацијата во Саудиска Арабија со неколку сурови удари на своето пенкало: Во цртежот, саудискиот крал ја објавува својата решеност да се бори против тероризмот, насочувајќи го својот пиштол главата. Целиот саудиски парадокс беше сумиран во таа карикатура: Земјата произведува, спонзорира, засолнува и го храни… Read more »

Прво па женско – С. Арабија го додели првото државјанство во светот на робот!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Како прв монументален и бизарен момент од ваков тип за човештвото, деновиве Саудиска Арабија му додели државјанство на робот за време на одржувањето на Иницијативата за идни инвестиции што се одржа во Ријад во средата. Нејзиното име е Софија, насмеана и извонредно интелигентена креација од Хонгконгската компанија Hanson Robotics. Во видеото што можете да го… Read more »

Спремни за иднина без нафта – С. Арабија ќе гради футуристички град вреден 500 милијарди долари

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Саудиска Арабија ќе инвестира 500 милијарди долари во изградба на нов град на брегот на Црвеното Море, објави саудискиот принц Мохамед бин Салман. Животот во градот ќе биде различен од било каде во Саудиска Арабија, додава принцот, а според информациите објавени досега се чини дека ќе биде различен и од било кој град во светот…. Read more »

Најчудни причини за развод во Саудиска Арабија

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Саудискиот весник Al Watan состави листа од најчудни причини за развод во земјата во поново време. Со оглед на тоа што го знаеме за односот кон жените во Саудиска Арабија, причиниве би ги опишале како типични, што никако не ги прави помалку интересни. На пример, еден Саудиец се решил да се разведе откако жена му заборавила да ја послужи и… Read more »

Жените во Саудиска Арабија смеат да возат. Еве што не смеат

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Саудискиот крал Салман неодамна со кралски декрет конечно им дозволи на жените да возат. Не дека не знаевме, ама ова уште еднаш потсети до која мера се кршат женските права во оваа конзервативна земја во која сопрузите, синовите, татковците и браќата ги контролираат жените во речиси секој аспект од нивниот живот. „Саудискиот режим секогаш почнува… Read more »