Неуморните телохранители на Ким имаат број место име, а контактот со семејствата им е забранет

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во петокот, целиот свет со воодушевување го следеше состанокот на лидерите на Северна и Јужна Кореја, Ким Џонг-ун и Мун Џае-ин. За време на самитот, беа склучени голем број важни договори меѓу двете земји, а сликите и снимките направени во текот на овој состанок ќе влезат во историјата. Посебно внимание во јавноста предизвика видеото на… Read more »

Американските разузнавачи изработуваат профил на Ким Џонг-ил

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Американските разузнавачи се обидуваат да состават профил на лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ил, за кого малку се знае. Според американската долгогодишна традиција пред важни преговори на американскиот претседател му се доставуваат политчки и психолошки досиеја за соговорникот. Аналитичарите ја собираат секоја нова информација за Ким, со цел да направат проценка пред состанокот на претседателот… Read more »

Вестерос од „Игра на Троновите“ има повеќе слобода од Северна Кореја и Сирија

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вестерос, континентот на кој се одвива најголемиот дел од дејството на популарната ТВ серија „Игра на Троновите“ е „неслободен“, со само 6 поени на скалата од 0 до 100, објави организацијата Фридом Хаус која го објавува извештајот за слободата во светот. Овој скор е полош од оние на Саудиска Арабија и Сомалија, но подобар од… Read more »

Американците размислуваат за превентивен напад на Северна Кореја

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Севернокорејскиот дипломат Џу Јонг Чол ги обвини денес американските власти дека се обидуваат да ја влошат ситуацијата со поделбата на Корејскиот полуостров со тоа што во близина распоредуваат „нуклеарни средства“ и прават основа за преветивен напад. Севернокорејскиот дипломат смета дека со распоредувањето на војници, воена опрема и стратешко вооружување во Јужна Кореја и во регионот,… Read more »

Северна Кореја организира воена парада со 12.000 војници пред Зимските олимписки игри

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Пјонгјанг минатата година предизвикуваше загриженост кај меѓународната заедница со бројни ракетни и еден нуклеарен тест, но прифати да учествува на ЗОИ во Пјонгчанг кои се отвораат на 9 февруари и севернокорејските спортисти на церемонијата на отворањето да продефилираат заедно со своите јужнокорејски колеги. Сепак, јужнокорејската агенција Јонхап пренесува дека Северна Кореја, која со воени паради… Read more »

Северна и Јужна Кореја под заедничко знаме на отварањето на Олимписките игри, ќе имаат и еден заеднички тим

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Од Сеул пристигнуваат информации дека Северна и Јужна Кореја за прв пат ќе имаат заеднички тим на Олимписките игри, и ќе маршираат заедно на свечената церемонија на отварањето Во период на големи тензии на Корејскиот полуостров, делегации на двете држави минатата недела седнаа на маса за прв пат по две години за да дискутираат за… Read more »

Посeтете ја Северна Кореја од удобноста на вашиот дом или канцеларија

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Малку се оние туристи кои успеваат да ѕирнат што има зад железната завеса на диктаторот од Северна Кореја. Едно е битно, секој што ќе успее во својата намера да ја посети оваа земја ќе види многу поразлична земја од онаа на која сме навикнати да ја гледаме преку вообичаените слики од лансирање на проектили и… Read more »

Мојот е поголем од твојот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Зарем дојдовме до оваа состојба. Вакво прашање си поставија многумина по неодамнешното јавното „мерење“ на големината на нуклеарниот арсенал на Америка на Трамп и Северна Кореја на Ким. Некои посочуваат дека пред влегувањето на милијардерот во Белата куќа, кој месецов одбележува една година од инаугурацијата во нов претседател на САД, било незамисливо еден лидер на… Read more »

Пукање на границата: Ново бегство на севернокорејски војник во Јужна Кореја

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Јужнокорејските војници испукале околу 20 предупредувачки куршуми кон севернокорејски единици кои дошле до демилитаризираната зона во потрага по војник кој пребегнал на Југ. Севернокорејскиот војник ја преминал зоната користејќи ја густата магла, објави армијата на Јужна Кореја. „Нашата армија се погрижи за неговата безбедност, а овластените агенции ќе спроведат истражување со цел да се дознае… Read more »

Северна Кореја се богати на сметка на биткоин лудилото

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Шпекулантите не се единствените што ја слават биткоин грозницата која деновиве ја тресе планетата, од неа би можел да профитира и севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун. Експерти тврдат дека Северна Кореја во последните месеци биткоините ги „копа“, ги бара како откупнина или едноставно ги краде. „Факт е дека Северна Кореја ги напаѓа виртуелните берзи“, изјави директорот на… Read more »

Што научив како затвореник во Северна Кореја

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Во март 2009, севернокорејски војници за заробиле новинарката Еуна Ли и нејзината колешка Лаура Линг додека тие снимале документарен филм на границата со Кина. Судот ги има осудено на 12 години тешка работа, но американските дипломати некако испреговарале нивно ослободување. Во овој изненадувачки, длабоко човечки муабет, Ли го споделува нејзиното искуство живеејќи како непријател во… Read more »

13 факти за Северна Кореја за кои немавте појма

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Светот станува се повеќе заинтересиран за Северна Кореја и нивниот начин на живот. Сепак, и покрај сите технологии и глобализација многу малку се знае за оваа земја. Дури и оние што биле таму би можеле да дадат апсолутно контрадикторни видувања бидејќи секоја посета таму е строго контролирана, од тоа што ќе видиш, до тоа каде… Read more »