Рецепт за руски солени палачинки од сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Руските Syrniki или мали палачинки од свежо сирење се одлични за брз и лесен оброк. Ова јадење, освен во Русија се подготвува и во другите источноевропски земји како Латвија, Литванија, Белорусија и Украина. Syrniki обично се подготвуваат во блага варијанта, па така, во основната смеса од свежо сирење, јајца и брашно често се додава шеќер… Read more »

Солени бомбици повкусни од топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овие солени бомбици претставуваат вистинско откровение за секој кој ќе ги проба. Сите вие кое сте љубители на топеното сирење, ова е рецептот кој веднаш ќе го научите на памет и ќе стане редовен оброк на вашето мени. Состојки: – 500g биено сирење – 3 лажици рендан пармезан – 1 јајце – 100g брашно –… Read more »

Крцкави лепчиња со топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сте љубител на сочно топено сирење, тогаш овој рецепт е едноставно совршен за вас. Секако и ако се чувствувате како „антиталент“ во кујната, бидејќи е еден од наједноставните рецепти кои некогаш ќе ги сретнете. Токму така, сочно, вкусно, едноставно, брзо… Што повеќе ви треба за да ве убедиме денес да го пробате? Потребни состојки: –… Read more »

Печени палачинки со младо сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки За палачинките: – 500 г екстра бело брашно од Жито Лукс – 3 дл млеко – 1 јајце – 1 лажица шеќер – сол – малку рендана кора од лимон За полнењето: – 500 г свежо несолено сирење – 1 ванилин шеќер – 1 јајце – 4 лажица шеќер – малку суво грозје За… Read more »

Домашни кифлички со сирење и кулен

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: * 1/2кг брашно * 25гр свеж квасец или едно пакетче сув * малку сол * 1 јајце * 1 лажица шеќер *2,5дл млеко * 6 лажици масло Фил: * моцарела сирење * 100гр кулен Подготовка: Замесете го тестото и оставете го да отстои. Расукајте го и направете две или три топчиња. Расукајте ги и… Read more »

Крцкави лепчиња со топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сте љубител на сочно топено сирење, тогаш овој рецепт е едноставно совршен за вас. Секако и ако се чувствувате како „антиталент“ во кујната, бидејќи е еден од наједноставните рецепти кои некогаш ќе ги сретнете. Токму така, сочно, вкусно, едноставно, брзо… Што повеќе ви треба за да ве убедиме денес да го пробате? Потребни состојки:… Read more »

Тортички од козјо сирење со салата од цвекло

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ова е рецепт за едно интересно предјадење богато со различни вкусови и ароми. Тортичките од козјо сирење одлично се комбинираат со салата од цвекло или салата од рукола. Ние денес одбравме да ги комбинираме со салата од цвекло. Состојки: за тортички • 500 гр лиснато тесто • магданос, ситно сечкан • 3 јајца • 100… Read more »

Брза пита со шунка и сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состав 400 г брашно 1 коцка свеж квасец 3 супени лажици масло за готвење 300 г сирење (издробено) 250 г шунка (ситно сечкана) 70 мл млеко 150 мл кисела вода 80 г маргарин малку сол, црн пипер Подготовка 1.Во поголем длабок сад го ставаме брашното, додаваме квасецот и посолуваме. Во истиот садот ги додаваме исечканата… Read more »

Швајцарска салата со сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Оваа салата е вкусно предјадење кое ќе го отвори апетитот на сите домашни. Не бара многу време за приготвување, а резултатот е вкусен оброк за сите. Состојки ● 300 гр бело сирење ● 250 гр колбаси ● 250 гр варена шунка ● црвена пиперка ● 3 краставици ● 2 мали кромиди ● 2 големи лажици… Read more »

Сендвичи со топено сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Вкусен леб, шунка и квалитетно сирење или кашкавал е сѐ што ви е потребно за да направите вкусен сендвич. Секако, оставаме на вашата фантазија да додаде и други состојки. Нашата гурманска фантазија на оваа комбинација би додала и парчиња домати и круши за да постигнеме перфекција. СОСТОЈКИ (1-2 лица) • 2 долги парчиња црн леб… Read more »

Панцероти со сирење

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500гр. лиснато тесто, – 500гр. ситно сецкано сирење, – 100гр. ореви, – мешавина од сите медитерански зачини, – сол, – бибер, – малку брашно. Подготовка: Лиснатото тесто размесете го тенко, а потоа со чаша вадете кругови. Чашата извалкајте ја во брашното за тестото полесно да се одвојува. На средината на секој круг ставете… Read more »

Брзи крофни со павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 4 јајца – 1 кисела павлака – 16 лажици брашно – Малку сол – 1 прашок за печиво Подготовка: Ставете го брашното во подлабок сад, а потоа додадете го печивото, малку сол и сето убаво измешајте го. Во брашното додадете ја павлаката и изматените јајца, па добро измешајте ( како кога правите кајгана)…. Read more »