„3Д“ пешачки премини на улиците во Скопје

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

“3Д“ пешачки премини на скопските улици. Ова е пилот – проект, кој ќе се користи на неколку места, за да се спречат сообраќајните незгоди. Тридимензионалната форма на пешачките премини се нацртани кај Музејот на современата уметност. Директорот на улици и патишта, Сенад Смаиловиќ, вели дека овие цртежи создаваат оптичка илузија кај граѓаните. Додава дека на… Read more »

Пролетен фестивал на виното во комплексот Македонско село

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Бидете дел од третиот фестивал на виното и од 20-ти до 22-ри Април, дојдете во комплексот Македонско село заедно да создаваме моменти вредни за наздравување! Повеќе информации за винарии и програма клик тука! (38) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Конопфест 2018

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Здружението за канабис и зелени политики БИЛКА Скопје со задоволство ги поканува сите истомисленици, соборци и граѓани да земат учество во овогодинешниот КОНОПФЕСТ 2018 кој ќе се одржи на 20.04.2018 година под мотото “ЕДНА БИЛКА, ЕДЕН ЖИВОТ” на Школка во Градскиот парк, со симболичен старт од 16.20 часот. Огромна благодарност до сите артисти кои се… Read more »

Axwell Λ Ingrosso – Skopje Calling

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Водечките тандеми на електронската музичка сцена (не само последниве неколку години, туку и денес), Axwell & Ingrosso доаѓаат за прв пат не само во Македонија, туку и во регионот, идното лето во 2018-та година, и тоа како хедлајнери на Skopje Calling 2018, на 24-ти јуни 2018 година, на стадионот на АРМ. AXWELL & INGROSSO, шведското… Read more »

Guns N`Roses Real Tribute band at Станица 26

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Guns N`Roses Real Tribute by “Jailbreak” at Станица 26 Најголемиот Guns N` Roses real tribute европски проект “Jailbreak” доаѓа во Скопје. Бендот е создаден во 2004 година, од тогаш работи концертни турнеи на многу места во светот (Индија, Бразил, Тунис) и насекаде низ Европа. Алекс, вокалот на бендот, препознатлив е по истата боја на вокалот како… Read more »

Воведен курс по астрономија

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Со почеток од 27-ми март 2018 година, Скопско Астрономско Друштво го организира редовниот Воведен курс по астрономија 21-ви пат по ред, но оваа година со посебен повод – 20 години постоење и успешна работа на Друштвото! Придружете ни се, затоа што учењето го правиме забавно, а овие предавања се одлична можност да се запознаете и… Read more »

Astrix во Скопје!

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

SUN Production со гордост Ве кани на журката на годината!!! Во петок на 9 март во Скопје ни гостува светскиот број 1 транс дј и продуцент. Astrix www.facebook.com/Astrix.Official/ www.soundcloud.com/astrix-official Специјален гостин: DJANTRIX www.facebook.com/DjDjantrix/ Домашна поддршка: DARE SOUNDKILLAH HUMANOID Одличен Line Array Sound System, најдоброто светло, големо ЛАСЕР шоу, Led Screen и многу повеќе… Петок 9… Read more »

Балашевиќ во Скопје

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

ПРОЛЕТ ВО МАКЕДОНИЈА: ВРЕМЕ Е ЗА БАЛАШЕВИЌ ВО СКОПЈЕ! Драги пријатели, Големо задоволство ни е да ви најавиме дека по пауза од три години, човекот на кого навистина не му е потребна никаква реклама и човекот на кого навистина не му се потребни никакви артибути и суперлативи во најавата- Ѓорѓе Балашевиќ, доаѓа да одржи концерт… Read more »

Каков е електричниот автобус за Скопје? Нема батерии, а е за десетпати поекономичен

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Од април, на скопските улици ќе се најде првиот електричен автобус. Тој е продукт на соработката на израелско-бугарската фирма Chariot Motors со вториот по големина кинески производител на автобуси Higer и водечкиот во светот производител на ултра-кондензатори Aowei. Производителот наведува дека станува збор за најнапреден електричен автобус чија употреба значително ќе придонесе за намалување на загадувањето на… Read more »

HITO во Скопје!

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Затоа што примарна цел на нашите настани е промоција на квалитетна, урбана и прогресивна музика и запознавање на домашната публика со светските трендови и актуелните и најбарани во моментот дј-и продуценти… Ни претставува особено задоволство да го најавиме гостувањето на една од најквалитетните и уникатни артисти на современиот техно звук, девојката која потекнува од Јапонија,… Read more »

Depeche Mode – International tribute by Sneakers во Скопје

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Родени во 1995 година во Италија, SNEAKERS го прераснуваат стереотипот на трибјут бенд – постанувајќи сериозна атракција на Италијанската њу вејв музичка сцена, вистински љубители на звукот на 80-тите. Бендот се фокусира на својата окупираност во чест на вероватно најрепрезантивниот бенд на целата електро поп њу вејв сцена – DEPECHE MODE. Како перформери SNEAKERS се… Read more »

VINI VICI in Skopje

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

НА 17 ФЕВРУАРИ ВО СКОПЈЕ ДОАЃА НАЈГОЛЕМИОТ ТРАНС АКТ НА СИТЕ ВРЕМИЊА И БЕЗ КОНКУРЕНЦИЈА НАЈБАРАНИТЕ АРТИСТИ НА СИТЕ СВЕТСКИ ПОДИУМИ И ФЕСТИВАЛИ. ВО 2017 VINI VICI ГО РАСПРОДАДОА СВОЈОТ КОНЦЕРТ ВО СКОПЈЕ A СЕГА ПОСЛЕ ЕДНА ГОДИНА ПОВТОРНО ИМАМЕ ПРИЛИКА ДА СЕ ДРУЖИМЕ СО НАЈЕНЕРГИЧНИОТ БЕНД НА СВЕТСКАТА МУЗИЧКА СЦЕНА. Актуелни со заедничкиот хит… Read more »