Крцкави стапчиња со сланина и топен кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Крцкавите вртени стапчиња со сланина се одлични за предјадење, додаток со салата, но и вкусно мезе за со пиво. Состојки: – 250g лиснато тесто (купечко, одмрзнато) – 70g тенко сечена сланина – Јајце за премачкување – 50g рендан кашкавал Подготовка: 1. Од лиснатото тесто направете долги ленти и наредете ги внимателно на масата. На една лента… Read more »

Генијален рецепт за на скара: Месо во кромид

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Посакувате одличен оброк за следното собирање за скара со пријателите? BBQ Pit Boys донесоа уште еден одличен рецепт со кој ќе ги изненадите сите. Што ви е потребно? – Свежо мелено месо – Кромид – Сланина по желба За час добивате вкусен и генијален оброк кој на сите ќе им се допадне. (37) Тим ЗА… Read more »

Полнети кисели краставички во сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во сезоната на туршии, руски салати и разноразни зимници овој интересен рецепт претставува комбинација која навидум изгледа чудна. Сигурно до сега не ви текнало дека киселите краставички може да се потпечат во рерна. Овој рецепт ќе ви покаже како да го направите токму тоа. Погледнете го видеото, следете ги чекорите и изненадете ги најблиските со нешто… Read more »

Сочно уживање: Ролат од багет, кашкавал и сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ви се пријаде нешто калорично, а немате желба за готвење и поминување драгоцено време во кујната? Ова е совршениот рецепт за вас. Сосема едноставен, од само неколку основни состојки ова е рецептот со кој во никој случај не можете да погрешите. Заборавете на нарачувањето пица и покажете ги вашите кулинарски способности така што ќе ги… Read more »

Топен кашкавал со сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Покажете се како вистински гурмани кога ќе ви дојде друштвото на гости или треба да ја бодрите Македонија во фудбал. Иако не спаѓа во категоријата на здрава храна, сланината е сепак нешто за кое сите би направиле исклучок 🙂 Потребни состојки: – Моцарела сирење или кашкавал по желба – Сланина – Презла – Јајце Начин… Read more »

Полнети бомбици со кромид за скара

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Време на подготовка: 10 минути Готвење: 60 минути димење, 20-30 минути печење Количина: За 4 лица Состојки: – 500 гр. мелено јунешко месо – 2 поголеми главици кромид – 1 пакување сланина – 250 гр. сецкани печурки, сецкан магдонос и сецкан кромид – 1 лажичка лут кечап – 1 лажичка соја сос и ворчестер сос… Read more »

Сендвич завиткан во сланина и кашкавал

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овој е од оние погурманските рецепти 🙂 Ќе си набавите сланина од онаа на тенки парчиња пресечена, леб исецкан на кришки и кашкавал. Така вика рецептот. Но, бидејќи неикој не ви брани да бидете креативни, можете да си додадете во него и нешто екстра, нема да ве караме. Во продолжение, видеото ако на некого не… Read more »

Печено пиле во сланина

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Исчистете го пилето, посолете го во внатрешноста и од надвор и обвиткајте го со тенки парчиња сланина. Потоа прицврстете со конец за готвење. Ставете го во плех да се пече и ставете вода во него, како би се овозможило месото по печењето да биде сочно. Кога пилето ќе биде испечено отстранете го конецот и исечете… Read more »