Кинеско бебе родено 4 години по смртта на родителите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Двојката, која починала во 2013.година, замрзнала неколку ембриони со надеж дека ќе имаат дете преку ин витро метод. По несреќата, нивните родители се бореле со продолжена правна битка за да им биде дозволено да ги користат ембрионите. Момчето е родено во декември од сурогат мајка од Лаос, а Пекинг њус први го објавија случајот оваа… Read more »

Во овој град е забрането да се почине

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Неодамнешната епидемија на антракс во Русија го потврди она што властите на норвешкото арктичко гратче Лонгир, го знаат многу одамна – дека смртта би требало да биде нелегална. Бремените жени исто така, се советуваат да се породуваат надвор од градот. Гратчето со 2.100 жители, го донел овој необичен закон во 1950 година. Причината за тоа… Read more »

Стопирани тестовите со автономните возила по смртта на жена?!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанија Uber објави дека престанала со тестирање на автономни автомобили откако една жена почина по сообраќајна несреќа со еден од тест-моделите (Volvo XC90) во Аризона. Автономниот автомобил ја удрил жената во градот Темпе, во Аризона, додека таа го преминувала патот надвор од пешачката зона. Таа веднаш била однесена во локална болница, но подоцна умрела од… Read more »

Шумата на смртта – во неа секоја година наоѓаат повеќе од 100 тела

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Се работи за шумата Аокигара во Јапонија, позната и како „море шума“, а нејзиниот статус на самоубиства во таа земја е многу познат. Со право може да се нарече најмистериозното место во Јапонија. Се наоѓа во планината Фуџи, на два часа возење западно од Токио. Позната е по тоа што полицијата секоја година наоѓа повеќе… Read more »

Зборувајте за вашата смрт додека сте сеуште здрави

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Знаеш ли што сакаш кога ќе умреш? Знаеш ли како сакаш да те помнат? Во длабок, искрен разговор на темата за која повеќето од нас не би разговарале, Мишел Нокс бара да погледнеме во себе и да ги споделиме нашите видувања и убедувања околу смртта со луѓето блиски до нас. Погледнете… (22) Тим ЗА -0%… Read more »

Акробат загина по пад од 62. кат

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Трагедијата била снимена од камера што тој ја поставил на спротивната страна од зградата. Кинески акробат загинал при пад од 62-ри кат при обид да изведе акробација на врвот на облакодер. Дваесет и шестгодишниот Ву Јонгнинг се искачил на зградата, со цел да сними вирално видео. Трагедијата била снимена од камера што тој ја поставил… Read more »

Пациентот што докторите го оставија да умре поради тетоважа…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Докторите во Мајами се соочиле со несекојдневна и многу зезната дилема кога во одделението за итна нега им пристигнал 70-годишен пациент во лоша состојба и со „Do Not Resuscitate“ („Да не се реанимира“, во смисла да не се попречува природна смрт) тетоважа на градите. Состојбата на пациентот се влошувала, но зборот „Not“ бил подвлечен, а во тетоважата… Read more »

Имам 24 години и сакам да умрам!

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Правото да се умре, представува можеби комплексен морален принцип, но дали е тоа и основно човеково право? Како ќе умреме е едно од најкомплицираните и најконтроверзни прашања на нашето време. Кога се во прашање еутаназиите помогнати од доктор, Белгија има еден од најлибералните закони во светот… (529) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0%… Read more »

Документарец – 5-та Димензија (блиска средба со смртта)

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Дали постои нешто после смртта? Сведочења од луѓе ширум светот кој зачекориле со едната нога во тој мистичен свет, сега ги кажуваат своите искуства пред камера. (122) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Тајните на шеќерот

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Тој е сладок и заводлив, но дали е смртоносен? Дали шеќерот е предизвикувач на многу од неизлечивите болести? Дознајте ако го погледнете следниот документарен филм за тајните на шеќерот… (116) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Постои ли нешто после земниот живот?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Можеме ли да ја “преживееме“ смртта? Која е природата на нашата свест? Овој филм е документарка од независна продукција во кој се говори за искуства во блиска смрт, човечката свест и можноста за комуникација со други димензии. (358) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено