Лутата храна го снижува притисокот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Изгледа дека луѓето кои сакаат лута храна имаат помала потреба за сол и имаат понизок крвен притисок, што потенцијално го намалува нивниот ризик за срцев или мозочен удар, укажува новата студија. Тие во просек конзумираат 10,3 грама сол дневно, додека оние кои не сакаат луто конзумираат во просек 13,4 грама сол дневно. Се смета дека… Read more »

7 занимливости за Мртвото Море во кое никој не може да потоне

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Мртвото Море, Морето на смртта и Лотово Море се називите за соленото езеро помеѓу Јордан и Израел кое се гордее со салинитет од дури 33 %. Дознајте по што сè овој природен бисер е посебен. 1. Мртвото Море е најголемата светска депресија. Ова солено езеро се наоѓа околу 400 метри под површината на Светското море,… Read more »

Негативните последици од фрлањето сол по улиците

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Според најчитаната студија на темата, фрлањето сол на патиштата може да ги намали сообраќајните несреќи дури за 85% за време или по врнежи од снег. Од друга страна, многумина не се свесни за скриените опасности од таквата пракса. Дел од проблемот е што во денешно време имаме голем вишок од количини на сол. Сепак, нерафинираната „патна сол“ исто… Read more »

Кои се показателите дека јадете премногу сол?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Солта најчесто ја внесуваме во организмот свесно, дополнително посолувајќи ја супата која се чини бљуткава или додека јадеме солен чипс гледајќи телевизија. Сепак, не сте ни свесни дека дозата што сте ја консумирале во текот на денот е далеку поголема од она што го мислите. Солта се крие во сето она што ќе ви се… Read more »

Печена риба во сол

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: -300 г риба по ваш избор -1 кг крупна сол -лимонова трева (или малку рендана кора од лином и коријандер) Подготовка: Загрејте ја рерната на 180 степени. Изрендајте кора од лимон и ситно исечкајте коријандер. Кората од линон заедно со исчеканиот зачин измешајте ја со половина од солта. Во садот во кој што ќе… Read more »