Маринада со која секое месо ќе биде повкусно

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Тајната за вкусно и сочно месо според најдобрите готвачи на светот се крие во маринадата за месото. Маринирањето на месото е начин со кој тоа се остава да отстои во посебна смеса, добивајќи посебен вкус и впивајќи ги зачините кои сте ги додале. Следната маринада е одлична за секаков вид месо, се прави навистина едноставно,… Read more »

Крокети од компир со сос од копар и лук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Крокетите можеби не се најздравиот оброк кој можете да го подготвите, но секако се еден од највкусните. Нема некој кој не ги сака крокетите, посебно ако истите се во комбинација со некој вкусен сос. Токму затоа, ние ви нудиме лесен рецепт за крокети од компир кои во комбинација со сосот од копар, лук и павлака… Read more »

Домашен сос за секаков вид месо

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Домашен сос повкусен од тартар, кечап, мајонез и сенф – ова е тајната: СОСТОЈКИ: – 70 гр мајонез – 100 гр кечап – 10 гр сенф – 2 гр лук во прав – 1 гр кромид во прав – 0,5 гр чили – 3 гр кафен шеќер ПОДГОТОВКА: Сите состојки се ставаат во сад и… Read more »

Вкусни ќофтиња во сос од јогурт

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 гр мелено месо – 1 главица кромид – 4 чешниња лук – леб (мекиот дел) – малку млеко – 2 јајца – 1/2 лажичка прашок за пециво – брашно – масло – сол – зачини по желба Состојки за сос: – 200 мл јогурт – магдонос – 1 мала главица кромид –… Read more »

Вкусно пилешко со пармезан

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки (за 4 лица): – 1/2 шолја лебни трошки – 1/2 шолја рендан пармезан – 4 помали парчиња пилешки гради (околу 700 грама) – 2 јајца, изматени – 3/4 шолја маринара сос (или обичен сос од домати) – 150 грама исецкана моцарела – маслиново масло – сол, бибер – крцкаво лепче за сервирање Начин на… Read more »

Тартар сос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребно: – 300гр мајонез – 3-4 рендани кисели краставички – 1 варена жолчка – 2 мали лажички бело вино – по желба сенф, сол и бибер – копар Подготовка: Варената жолчка убаво се пасира со вилушка, се додава во мајонезот и се меша, а потоа ситно израндајте ги краставичките и убаво стиснете ги за да… Read more »

Капрезе пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Домати приготвени во балсамико се перфектниот комплимент на ова пилешко со кашкавал. Состојки: – 1 лажичка ладно цедено маслиново масло – 4 стека – сол и бибер – балсамико оцет – 2 чешниња лук – 500 г. шери домати – свеж босилек – 4 парчиња моцарела Подготовка: Во тава за пржење на средна јачина, додадете… Read more »

Пилешко со шампињони и павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Една од грешките, која речиси сите често ја правиме е тоа што подготвувањето на оброците многу често го одложуваме и решаваме домашните оброци да ги замениме со брза храна или јадење по ресторани. Овој рецепт за ручек со пилешко и шампињони е одлично решение за луѓето кои немаат многу време за готвење, но сепак сакаат… Read more »

Норвешки сос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Овој сос е еден од најпопуларните празнични сосови во оваа скандинавска земја. Се служи како прилог кон главно јадење, најчесто ладно месо или сиров зеленчук. Приготвувањето е едноставно и трае 30-тина минути. Состојки (4 порции) ● 2.5 дл масло ● 1 мала лажица вински оцет ● 5 солени риби (или филети од конзерва) ● 100… Read more »

Шпагети карбонара

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – Шпагети карбонара – 300g сланина, исечкана – 1 пакетче шпагети – 200ml слатка павлака – 3 јајца – 150g пармезан – 1 супена лажичка магдонос – 150g пармезан – исечкан лук (по вкус) – црн пипер – масло – сол Подготовка Ставете ги шпагетите да се варат во доволно количество солена вода. Кога… Read more »

Бешамел сос

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Францускиот сос бешамел е клучна состојка во многу вкусни јадења. Затоа, пред да почнете да приготвувате вистински специјалитети, потребно е да го владеете мајсторството на сосот бешамел. Подолу е дадена рецептата за приготвување на ½ литар бешамел сос. Состојки – 40g брашно; – 40g путер; – 500ml млеко; – сол и црна пипер; – мелено… Read more »

Шпагети со бел сос и пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1 пакетче шпагети – 1 главица кромид – 300 гр пилешко бело месо може да се замени со сланина – 250 мл павлака за готвење – 300 гр маринирани печурки – малку сол – малку црн пипер – малку свеж магдонос – малку власец – 50 гр бадеми за декорирање Подготовка: Исечкајте го… Read more »