Црвени шпагети со црвено вино

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сакате да изненадите некого со нешто што нема видено, ова е полн погодок – Црвени шпагети со црвено вино. Иако, вкусот можеби и нема да биде којзнае колку различен од обични, бели шпагети, сепак овде ќе ловите со визуелноста… Состојки за 4 порции: 4 чаши вода 1 шише црвено вино (во рецептот користат каберне)… Read more »

Шпагети карбонара

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – Шпагети карбонара – 300g сланина, исечкана – 1 пакетче шпагети – 200ml слатка павлака – 3 јајца – 150g пармезан – 1 супена лажичка магдонос – 150g пармезан – исечкан лук (по вкус) – црн пипер – масло – сол Подготовка Ставете ги шпагетите да се варат во доволно количество солена вода. Кога… Read more »