Шведски аеродром ги советува девојчињата да стават лажица во долната облека ако се жртви на присилен брак

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Аеродромот и активистите за човекови права во Гетеборг ги советуваат сите девојки кои се потенцијални жртви на присилни бракови или женско обрежување, да стават лажица во своите гаќи. Имено, персоналот што работи на овој аеродром е обучен да реагира во вакви ситуации. Лажицата ќе ги активира детекторте за метал, по што девојката ќе биде тргната… Read more »

Шведска произведува пиво со вода од канализација

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Со прочистување на водата од канализација, Швеѓаните успеале да направат пиво. Велат дека е исто како она од Плзен. – Не можевме да одолееме на предизвикот, рекол претставникот на пивара објаснувајќи дека се одлучиле да направат нов производ, кој, како што сметаат ќе ја подигне светска за глобалниот проблем за недостаток на вода за пиење…. Read more »

Шведска има проблем да пополни работни места во “државно“

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шведска моментално има сериозен проблем со бројот на работници што се достапни и бројот на работници што се потребни. Проблемот е што првите се мањак. До 2025 вкупниот број на вработени во Шведска се очекува да порасне за 207.000 луѓе, и тоа не е ни приближно доволно луѓе во однос на тоа колкави се вистинските… Read more »

Маса народ во центарот на Стокхлом му оддаде почит на Авичи

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шведскиот музички продуцент и ди-џеј Тим Берглинг, на широката јавност познат како Авичи, кој го освои светот со хит сингловите „Wake Me Up”, “Hey Brother”, “Levels”, бил пронајден мртов во Оман. „Со длабока жалост и тага ја објавуваме загубата на Тим Берглинг познат како Авичи. Семејството е потресено и ги молиме сите, во ова тешко… Read more »

Во Данска нема планини, во Финска има 188.000 езера: 12 факти за Скандинавија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Дали некогаш сте сонувале да ги посетите илјадниците езера во Финска или неверојатните планински реони во Норвешка? Скандинавските земји се мистични, имаат неверојатна природа и одлично развиена економија. Начинот на живот таму отсекогаш бил интригантен за целиот свет. Некои интересни факти за Скандинавските земји: Норвешка – За време на поларните ноќи сонцето во некои делови на… Read more »

Како функционира шведскиот здравствен систем?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Разликата помеѓу Шведска и многу други земји е во тоа што редовните медицински прегледи не се норма во Шведска. Наместо тоа, Швеѓаните ги посетуваат докторите кога им е потребен совет или решавање на одреден проблем. Ако имате шведски личен број, тогаш автоматски сте во системот и ќе имате право на ист здравствен третман и ниски… Read more »

Овој шведски автомобил доаѓа со 5 години бесплатна електрична енергија

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанијата Uniti од Шведска е на мисија да креира паметен, мал електричен автомобил. За таа цел склучи партнерство со енергетската компанија E.ON за на корисниците на ницните автомобили да им обезбедат 5 години бесплатна електрична енергија. Шведската компанија за неколку дена ќе го претстави првиот автомобил кој доаѓа со таква понуда, пренесува Inhabitat. Она што… Read more »

Шведска фабрика наместо фосилно гориво троши облека на H&M

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Шведска фабрика во северозападниот дел од Стокхолм се надева дека до 2020 година ќе престане да троши фосилни горива и ќе ги заменат со рециклирано дрво и ѓубре, вклучувајќи и отпадна облека од познатиот синџир за облека H&M. Годинава тие веќе имаат изгорено 15 тони облека на H&M, пишува Inhabitat. Фабриката ја поседува и со… Read more »

Ништо од паузата за секс во работно време

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шведска стигна неочекувано блиску до тоа да стане првата земја во која ќе биде воведена пауза за секс во текот на работното време. Се работи за иницијативата на еден 42-годишен член на советот на градот Оверторнеa – Пер-Ерик Мускос, со која се бараше Швеѓаните да имаат право на еден час платена пауза во текот на работното време, која… Read more »

Шведска има нуклеарни засолништа за 7 милиони жители. Малку биле

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Сме пишувале и порано, ама и без тоа претпоставувате – најбогатите милијардери, особено од IT и финансискиот сектор, активно се подготвуваат за евентуалната претстојна апокалипса (вие не би?). Во огромна мера, тоа значи бегање под земја, во подземни бункери. Шведска некако нé потсети на нив. Шведска има 10 милиони жители. Има околу 65.000 нуклеарни засолништа. Во моментов да пукне нуклеарна војна, епидемија,… Read more »