Кинескиот план од трилион долари за да доминира во светската трговија

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

„Кинескиот појас“ и „Патна иницијатива“ се едни од најамбициозните инфраструктурни проекти во модерната историја. Се одвиваат и распространети се во преку 60 земји и чинат преку трилион долари. Планот е да се овозможи полесна трговија на светот со Кина, со финансирање на патишта, железници, далноводи и гасоводи и други инфраструктурни проекти ширум Азија и Африка…. Read more »

До 2050 година ќе има над две милијарди стари луѓе

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

До 2050 година на планетата би можело да има над две милијарди луѓе постари од 60 години. Уделот на стари луѓе во вкупната светска популација забрзано расте во изминатите децении, па според податоците од 2017 година, во светот живеат 962 милиони лица постари од 60 години, што е 13 проценти од вкупниот број жители. Податоците од Канцеларијата… Read more »

3 фестивали кои треба да ги посетите ова лето

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Можеби сѐ уште е рано за лето, но пополека треба да ги планираме следните патувања, посебно ако сакаме да присуствуваме на некаков музички фестивал. Настан од светски рамки и со илјадници посетители. Потребно е што побрзо да си обезбедиме влезници, барем додека се поевтини. Следува листа на музички фестивали кои речиси и да се водечки… Read more »

Места што треба да ги посетите пред да исчезнат

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако сте љубители на патувања, особено на несекојдневни дестинации и имате листа на места што сакате да ги посетите во животот, треба да ја погледнете оваа листа и да додадете дел од овие дестинации на вашата. Весникот „Independent“ ги издвојува овие места кои освен што се посебни и убави на свој начин, се истакнуваат по… Read more »

Ова се најздодевните и најзабавните градови

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Според  британскиот магазин „Time Out”, Сингапур и Истанбул се најздодевните и најмалку возбудливите градови на светот. Како најзабавен град на врвот на листата се најде Чикаго, а после него следуваат Порто и Њујорк. Најважните фактори за изборот биле гастрономската и културната природа, љубезноста, среќата и чувството на задоволство. За Сингапур, анкетираните ја пофалиле безбедноста и јавниот превоз, но многумината… Read more »

Каде се точи најевтино пиво во светот?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кога станува збор за пивото, секој има своја мера. Некои уживаат во половина литар, а други преферираат помали кригли од 3 децилитри од овој популарен пијалак од хмељ. „Lonely Planet“ овој пат пишува каде може да се најде најевтина пинта пиво во светот. Тоа не мора да биде многу збунувачки за вас, затоа што британската… Read more »

10 катастрофални предвидувања за 2018-та година

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Постојано читаме за разни интересни предвидувања, кои понекогаш можат да бидат и по малку застрашувачки. Постојат стотици претскажувања, но слободно можеме да кажеме дека следниве 10 се едни од најдобрите. Прочитајте ги и размислете кои од нив би можеле навистина да се остварат… 10 катастрофални предвидувања за 2018-та година 1. Вулканот Везув ќе еруптира Нострадамус… Read more »

Топ 10 дестинации за патување во 2018 година

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

“Lonely Planet” ја претстави својата годишна листа на најпопуларни дестинации за патуванје во новата година. Првото место од листата го завзема Чиле кој е се повеќе популарна дестинација за патување. Потоа следи Јужна Кореја, како и Португалија која е се посјајна и прифатлива дестинација за летен одмор. Во продлжение откријте ја целата листа на топ… Read more »

Од Сибир до Бангладеш: 14 најопасни патишта на светот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Претоварени железнички линии, кратки писти и карпести тесни патишта, транспортот низ светот понекогаш знае да биде вистинска авантура. Авантурите го прават животот забавен, а овие патишта се поим за возбуда. Патувања по железничка пруга, воздух или асфалт кои се случуваат еднаш и се паметат засекогаш: The Maeklong Railway, Тајланд Воз минува среде азиски пазар неколку пати… Read more »

Листа со најнездравите земји – ја има ли и Македонија?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Британската страница за клиничко споредување „Клиник Компер“ го објавила своето рангирање на најнездравите земји на светот. Користејќи ги податоците на Светската здравствена организација, Светската книга на факти и Светската асоцијација за бели дробови, компанијата анализирала 179 земји, а се осврнала на консумацијата на алкохол и пушењето цигари по лице, на годишно ниво. Секоја земја добила… Read more »

Овие смешни и бизарни закони ширум светот и натаму постојат

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Секаде постојат закони кои мора да се почитуваат, некои се донесени пред еден век и никогаш не престанале да важат. Во Сингапур од 2004 година противзаконски е да се продаваат или конзумираат гуми за џвакање поради потешкотии при нивното отстранување од разни места. Во Вермонт жените мораат да добиваат писмена дозвола од сопругот дали смеат… Read more »

Ова се најевтините градови за живеење во светот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Интернет страницата Expatistan редовно прави анализи за животниот стандард во подичнечни градови низ светот, без разлика дали сте заинтересирани за краткотрајна посета или повеќегодишно преселување. Страницата ја анализира цената на храната, пиењето, облеката, мебелот, станарина, сметките, превозните средства и други секојдневни трошоци за на крај да направи листа на најевтините и најскапите места за живот за… Read more »