СИМ-картичките одат во историјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Замената за СИМ-картичката ќе биде интегрирана директно во процесорот затоа што зазема помал простор дури и од технологијата eSIM, каква што користи паметниот телефон на „Гугл“, „Pixel 2“, и паметниот часовник на „Епл“, „Watch 3“. Концептуално, iSIM не се разликува драстично од eSIM, но е радикално помала. Додека eSIM зазема површина во внатрешноста на паметниот… Read more »

Еве зашто не треба да користите мобилен во тоалет

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сигурно барем еднаш во животот сте седеле на WC шолјата и сте гледале во мобилнот телефон. Според разни анкети, 92 проценти од луѓето во тоалетот ги проверуваат социјалните мрежи, додека 30 проценти од разговорите ги обавуваат вршејќи голема или мала нужда. Колку и да ви се чини тоа погодно за поврзување на угодноста со корисноста… Read more »

Смартфоните на Samsung најмногу се фалсификуваат

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Специјалниот сајт за тест на перформансите „AnTuTu“ објави рејтинг на паметните телефони кои најчесто се фалсификувани. Се покажа дека меѓу 17,5 милиони уреди тестирани во минатата година, над 460.000 беа пронајдени како лажни. Според експертите, најчесто фалсификати се паметните телефони направени од Samsung – 36,23% од вкупниот број на проверени уреди. Втор е iPhone на Apple… Read more »

Во тренд се ефтини телефони: се предвидува пад на побарувачката за врвни модели

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Според предвидувањата на партнерот на Apple, TSMC, оваа година може да се очекува пад на продажбата на топ-модели на паметни телефони, но и продажба на мобилни уреди од средна и ниска категорија. Неодамна, во медиумите беше објавена информација дека добавувачите на Apple ќе го намалат производството на компоненти за iPhone 8/8 Plus и iPhone X…. Read more »

Фејсбук направи голем пропуст и ги откри телефонските броеви на корисниците

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Фејсбук со години од своите корисници барал број на мобилен телфон за да може да примаат пораки, но и да дојдат до својот Фејсбук  профил во случај да ја заборават лозинката. Тоа горе-долу, функционираше без проблеми. Се додека не е откриена грешка во едена алатка за огласување на социјалната мрежа, која може да го открие бројот… Read more »

Стигнаа првите тужби за “Apple“ откако призна дека намерно ги забавувал постарите ајфони

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

„Епл“ се соочува со тужби, откако призна дека ги измамил корисниците на ајфон, без предупредување забавувајќи ги уредите кои имаат постари модели на батерии. Милиони корисници од САД, но и низ целиот свет би можеле да побараат компензација за слабите перформанси на своите телефони, откако првите осум тужби беа поднесени во федералните судови во Калифорнија,… Read more »

Легендарните телефони од нашето минато

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Sony Ericsson t610 е еден од нашите омилени мобилни – ситен, ама фенси. И покрај малата форма, имаше камера, Bluetooth и мал џојстик кој беше ептен користен ако сакавте да си играте. Blackberry Bold 9000 Легендарниот Bold 9000 е ултимативна еволуција на оригиналниот Blackberry пред тој како и сите останати да влезе во ерата на… Read more »

Android ве следи во движењето и покрај исклучената опција

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Поголемиот дел од корисниците на мобилни телефони кои работат на Android платформа, ја исклучуваат својата локација поради приватност, но и покрај тоа што така ја заштедуваат батеријата на уредот. Но, опцијата “Location Share” се активира сама од себе – покажува новото истражување на тимот “Quartz”, а најпосле истото го призна и компанијата “Google”. Опцијата за… Read more »

Погледнете ја најновата реклама на Самсунг за… за Ајфон?!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Дали имате iPhone или Samsung? Како сте задоволни со вашиот iPhone или Samsung? Дали планирате да се префрлите од iPhone на Samsung или обратно? Ова се прашања кои технолошките гикови редовно ги имаат. Рестото од светот ги користи телефоните да се јават или да им се јават. Е сега, со iPhone X пуштен на пазарот,… Read more »

Постојано се зрачиме, знаете тоа? Што е Фарадеев кафез и како да се заштитиме

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Убедувањата за тоа дали WiFi сигналот е безбеден или не за нас е контроверзен, а не станува збор само за WiFI, туку и 3G/4G и други сигнали на мобилните телефони. Кога ќе подразмислите малку за тоа, ние постојано сме бомбардирани од овие сигнали, дури и ако поминуваме низ убаво попладне низ шума и ако имате… Read more »

Ете заеб. Се што сме знаеле за зависностите до сега не е вистина!

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Што навистина предизвикува зависност – од кокаин до смартфони? Како да ги совладаме зависностите? Јохан Хери сведочи како нашите сегашни методи за одвикнување од зависности не ни помагаат. Ете, мора некој заеб да се деси, неможе се да си остане како што било… (195) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено… Read more »