Ја фрлате водата во која готвите тестенини? Тоа ви е најголемата грешка

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Најверојатно и вие сте меѓу тие кои кога ќе зготват тестенини, ја цедат водата па ги ставаат во ладна вода, но познатите готвачи ќе кажат дека тоа е најлошата работа која може да ја направите. Тестенините додека се подготвуваат треба да се промешаат неколку пати за да не се залепат. А водата во која се… Read more »

Потпечени тортелини

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Кога мислите дека италијанската паста не може да биде повкусна, додадете сос од домати, моцарела или пармезан и малку месо и потпечете, резултатот ќе ве ве маѓепса. Тортелините се паста во форма на прстен која потекнува од северниот дел на Италија, односно Болоња и Модена, и ако мислевте дека зборот „тортелини“ потекнува од зборот „торта“… Read more »

Црвени шпагети со црвено вино

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сакате да изненадите некого со нешто што нема видено, ова е полн погодок – Црвени шпагети со црвено вино. Иако, вкусот можеби и нема да биде којзнае колку различен од обични, бели шпагети, сепак овде ќе ловите со визуелноста… Состојки за 4 порции: 4 чаши вода 1 шише црвено вино (во рецептот користат каберне)… Read more »

Тестенини со спанаќ

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесен и брз, може да го приготвите за ручек или вечера. Потребни состојки за две лица: – 4 парчиња пилешки копани, исечкани на парченца – Маслиново масло – 1 чешне лук, ситно исечкано – Каранфилче, по желба – 200g тестенини – 400g спанаќ, чистен и измиен – Мајчина душичка, по желба Подготовка: Се ставаат два… Read more »

Модар патлиџан со тестенини и пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки 4 модри патлиџани 250 гр ситни макарони 1 китка магдонос 180 мл павлака за готвење 6 јајца малку лук мускатно оревче Подготовка Чекор 1: Ставете ја Вок тавата на рингла да се загрее. Ситно исецкајте 2 чешниња лук и пропржете ги на малку маслиново масло и путер додека да пуштат мирис. Додадете го пилешкото… Read more »

Јуфки со павлака

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Сигурно кога ќе го пробате ова јадење ќе се сетите на снаодливоста на вашата баба, која иако во моментот немала полн фрижидер со храна, успевала да ви подготви супер вечера. Кога немате ништо конкретно за јадење, можете да направите одличен оброк со основните состојки, кои сите постојано ги имаме. Запомнете, големината на секоја домаќинка/домаќин е… Read more »

Шпагети со бел сос и пилешко

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 1 пакетче шпагети – 1 главица кромид – 300 гр пилешко бело месо може да се замени со сланина – 250 мл павлака за готвење – 300 гр маринирани печурки – малку сол – малку црн пипер – малку свеж магдонос – малку власец – 50 гр бадеми за декорирање Подготовка: Исечкајте го… Read more »

Фусили мафини

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 4 шолји фусили (или друга тестенини по желба) – 1 шолја млеко – 1 шолја кашкавал (изрендан) – 3 јајца (белки) – 2 лажици путер – 1 лажица брашно Подготовка Тестените сварете ги. Во меѓувреме подгответе го бешамел сосот. Со сад ставете путер, растопете го, а потоа додете една лажица брашно. Постојано мешајте…. Read more »

Тестенини во сос од маслинки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сте љубител на тестенините ова е вистинскиот избор за вас. Денес подгответе нешто вкусно, лесно и едноставно… За ова јадење ви се потребни: – 500 грама фусили (макарони, шпагети), – 200-300 грама маслинки (исечкани), – 1-2 главици кромид, – 3-4 чешниња лук, – 1-2 лаврови ливчиња, – 500 мл доматен сос, – малку свеж… Read more »