Совршено тесто за пица и фурнаринки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Барате рецепт за совршено пица тесто кое ќе може да го искористите и за фурнаринки со кашкавал? Имаме еден брз предлог кој може да се модифицира според вкусот и потребата. Состојки: – 250ml топла вода – 2 ¼ лажички сув квасец – 1 лажица мед или шеќер – 2 лажички сол – 2 лажички маслиново… Read more »

Риба во пивско тесто

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Кога ќе имате потреба од нешто сласно, крцкаво и здраво, рибата е секогаш добар избор. Плус, ако и посветите малку поголемо внимание за подготовка, на уживањето ќе му нема крај. Пилешките прсти за ручек заменете ги со овие крцкави пилешки филети во пивско тесто – брзо, а вкусно. Со комбинација на омилената салата, за помалку… Read more »

Медитерански леб

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: – 500 грама пченично брашно – 150 грама црни маслинки без семка – 100 грама бадеми – 7 грама сув квасец – 10 грама шеќер – Прстофат сув рузмарин – 30 милилитри маслиново масло – 1 мала лажичка сол – Прстофат бибер – 250 милилитри топло млеко Подготовка: Во подлабок сад ставете го брашното,… Read more »

Вкусно лепче со лук и зачини

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки – 550 гр брашно – 230 мл вода (топла) – ½ пакетче свеж квасец – 1 лажичка шеќер – ½ лажичка сол – 120 гр путер – 1 лажица оригано, рузмарин (или босилек) – 1 лажица буковец – 2-3 чешниња лук – 2 лажици крупна сол – малку црн пипер – малку маслиново масло… Read more »

Тесто готово за 10 минути: Идеално за вкусни пирошки, лепињи или кифли

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ви пренесуваме брз и едноставен рецепт за вкусно пециво кое е идеално за сите кои немаат време. Тестото за ова пециво кое е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. Состојки: – 4 шолји од 2 дл брашно – 2… Read more »

Данско печиво

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

За ова јадење постои интересна приказна. Имено, повеќето земји го нарекуваат данско печиво, а името му го дал данскиот готвач Клитенг, кој ја популаризирал оваа храна во Европа и САД. Меѓутоа, станува збор за печиво од Австрија и северните европски земји го нарекуваат „виенски леб“. Како и да е, еве го рецептот за него: Состојки… Read more »

Лисната погача

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако се решите да приготвите погача, не плашете се. Не е така тешко како што изгледа. Токму затоа, овој рецепт им го посветуваме на сите оние кои се плашат да приготват нешто посложено. Состојки: – 700 гр брашно – 100 мл масло – 400 мл млеко – 1 мала лажица сол – 2 јајца –… Read more »

Посна пица со маслинки и лук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Состојки: За тесто: – 500 грама брашно – 1 коцка свеж квасец – 250 милилитри вода – 2 лажички шеќер – 1 лажичка сол – 4 лажици маслиново масло ————————— – 1 до 2 (количината е по желба) страка млад лук (може и стар по желба) – Помала главица кромид – Сув рузмарин – 5… Read more »

Лахмаџун

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Најдобар лахмаџун во Скопје може да пробате во култната „Галерија 7“ во чаршија. Ако не во носи пат натаму можете да го направите овој познат турски специјалитет и во домашни услови. Наш предлог е дегустација со чаша ајран за да впечатокот биде целосен. Состојки: – 540 г брашно – 375 мл вода (топла) – 1… Read more »

Домашни крофни

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Крофните се веројатно еден од оние десерти кои ретко кој ги одбива. Постојат цел милион варијанти, а ние се решивме токму за основните. Сигурни сме тие се највкусни. СОСТОЈКИ • 1 кг брашно • 200 гр путер • 8 жолчки • 80 гр шеќер • малку сол • малку кора од лимон • 2 мали… Read more »

Класични палачинки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ако сакате да ја изненадите вашата сакана, подгответе ѝ палачинки со нутела крем. Цвеќињата не се јадат! Затоа соберете мотивација, одвојте време, купете намирници и засукајте ракави. Потребни состојки за една доза: • 500g брашно • 500ml млеко • 2 јајца • Малку сода бикарбона • 300-350ml вода (за да се направи доволно течна смеса)… Read more »

Бабини панцероти

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Луѓето кои јадат, а особено оние кои готват со тесто, знаат дека разликата помеѓу пита со јаболко, пита со сирење или со шунка, не е во филот. Разликата ја прави самото тесто, односно неговиот посебен израз при јадење. Тестото кое е меко однатре, крцкаво однадвор, а вкусно на свој посебен начин, ја прави питата, кифлата,… Read more »