Само демоните јадат со лева рака, велат од турската Управа за верски прашања

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Најголемиот верски авторитет во Турција изјави дека секој побожен муслиман мора да ја користи својата десна рака додека јаде и пие затоа што, очигледно, само демоните биле левораки. Турската Управа за верски прашања (Diyanet), која е службена државна институција, издала верски декрет „фетва“, што значи дека тие кои се родиле како левораки треба да се… Read more »

Турски ѓубреџии собирале фрлени книги и направиле библиотека

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Градската комунална хигиена во Анкара има своја библиотека, а сите книги ги собрале вработените во фирмата од контејнери низ градот. – Требало да завршат на отпад, а ние им подаривме нов живот, изјави Емирали Уртекин, управник на библиотеката. Идејата се родила додека со колегите размислувал за тоа што што би можеле да работат покрај редовната… Read more »

9 причини зошто вреди да го посетите прекрасниот Истанбул

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Од историја и превкусна храна до крстарење по Босфорот, Истанбул е вистинска магија за туристите. Истанбул е огромен хаотичен град, но тој дефинитивно го маѓепсува секој што ќе го посети барем еднаш. Убавиот Босфор, историските остатоци од различни култури на секој агол, прекрасната храна се дел од причините што ќе направат да се враќате во… Read more »

International Interdisciplinary Conference on Human Rights

Posted by & filed under ТАБЛА.

HUMAN RIGHTS ’18 / International Interdisciplinary Conference on Human Rights will be held at Nippon Meeting Halls in Istanbul. The conference is coordinated by DAKAM (Eastern Mediterranean Academic Research Center) and will be organized by BILSAS (Science, Art, Sport Productions). All abstracts are going to be selected according to double blind reviews and accepted papers will be published in the Conference Proceedings E-Book with an ISBN number… Read more »

International Conference on Ecology, Ecosystems and Climate Change

Posted by & filed under ТАБЛА.

All papers will be published in proceedings e-book as DVD (with an ISBN number) and then in DAKAM’s online library. A selection will be made in the relevant DAKAM JOURNAL that will be reviewed by Thomson&Reuters Conference Proceedings Citation Index. II. International Conference on Ecology, Ecosystems and Climate Change / ECOLOGY ’18 aims to understand how natural stocks… Read more »

Зошто светот е загрижен за Турција?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Како турскиот претседател стекна толку моќ? Кратко видео каде се спомнуваат историските црти и потези со кој се соочила Турција од Ататурк до Ердоган и двајцата портретирани како диктатори во ова видео, но во две спротивни крајности еден со друг. Како ќе се одвиваат работите во Турција, а со тоа и во регионот останува да… Read more »

Долга е раката на… Ердоган

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Како што стојат работите, министерот за надворешни работи Никола Поповски потврди дека Фамилијата се подготвува да го спроведе барањето на Ердоган за затворање на овдешните основни и средни училишта од синџирот на меѓународните образовни институции „Јахја Кемал“ (кои ги има во пет македонски градови), како и неколку трговски, транспортни и други овдешни легално регистрирани и… Read more »

Ве пуштија ли со домати преку граница!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

А да напишеме едно колективно писмо до Ердоган, поточно признание и кање, во кое ке наведеме дека имаме сознанија и докази дека лично Груевски бил дел од организацијата која го има извршено “исфингираниот“ му пуч. Дека тој како експерт за “пучеви“ своето знаење, сознанија, и секаква друга морално – материјална подршка им има испрачано на… Read more »

Mакедонското срце чука за Ердоган, ама малку и за пучистите

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Секако вест на неделава е дека нашите четири политички партии дефинитивно со помош на „вујче Сем“ и добро одиграна споредна улога на ЕУ се договорија околу отворените прашања со што се создава можност некаде во декември да се одржат кредибилни избори. Навистина неверојатно за една суверена држава е фактот дека деталите од договорот прво беа… Read more »

Пусто турско

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сите деца – чуч, само ВМРО-ДПМНЕ – пуч. Поточно: сите деца – пуч, само ВМРО-ДПМНЕ – муч. По сите маки и проблеми, еве и на Македонија уште една со ништо незаслужена фрустрација – неуспешниот пуч во Турција! Па, тоа ли е, по ѓаволите, тој славен турски аскер што нѐ држел пет века под пусто турско;… Read more »

Ајде и на наша глава!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Искрено, јас ја преспав драматичната ноќ во Турција. Немав поим што се случувало дури и наредното рано наутро: онака, „со засукани ракави“, одлучив да бидам домаќинка и да се фатам за „генералка“. Кога конечно дознав што се случувало, и дека некои други вис­тин­ски генерали тргнале во авантура, веќе беше доцна: Ердоган не само што остана… Read more »

Ова да се заустави неможе веќе!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Автор на формулата „Ова да се заустави не може веќе“ е дон Љубисав Иванов Ѕинго, кратовско-македонска верзија на сицијанскиот дон Корлене. Неговите животни подвизи ги овековечија Марио Поцо, Френсис Копола и Марлон Брандо. Дон Ѕинго ја изусти својата мудрост „ова да се заустави не може веќе“ на едно поклонение кај пастир Никола Груевски кога додаде,… Read more »