Маск: Вештачката интелегенција поопасна од нуклеарното оружје

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Илон Маск е одлучен во намерата да го унапреди светот со помош на технологијата, без разлика на се. Тој е одлучен да го истражи Сончевиот систем и да оствари патување до Марс, а речиси е пред крај со изградбата на огромна соларна батерија која снабдува со струја добар дел од Австралија, кој претходно имаше огромни… Read more »

Вештачка интелигенција спречува несреќи со уморни и дефокусирани возачи

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Нов систем на вештачка интелегенција, развиен од компанијата „Афектива“, ќе ги набљудува возачите за време на патување и ќе презема мерки, ако поради некоја причина тие не можат да ја задржат концентрација зад воланот. Системот, наречен „Аутомотив ВИ“, разбира кога внимавате, a кога не и така потенцијално може да спаси многу човечки животи од инциденти кои… Read more »

Вештачката интелигенција е зрела за да биде злоупотребена, предупредуваат експертите

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Дронови претворени во оружје, лажни видеа кои го манипулираат јавното мислење и автоматизирано хакирање се само три од заканите од вештачката интелигенција доколку се најдат во погрешни раце, предупредуваат експертите. Извештајот за малициозно користење на вештачката интелигенција предупредува дека вештачката интелигенција е „зрела“ за експлоатирање од државите под диктатура, криминалците и терористите. Оние кои ги… Read more »

AI алгоритам на Alibaba победи човек во тест за читање и разбирање

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вештачка интелигенција за прв пат успеа да надмине човек на тест за читање. Алгоритамот развиен од кинескиот гигант Alibaba успеа да оствари подобри резултати на тест со повеќе од 100 000 прашања. Се работи за Stanford Question Answering Dataset, кој е тест за читање и разбирање признаен во целиот свет. Алгоритамот на Alibaba извојувал тесна… Read more »

Колку е паметна денешната вештачка интелигенција?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Денешната вештачка интелигенција (АИ) е импресивна, но не е интелигентна. Во последниве 5 години се случува вистинска револуција во полето на АИ. После декади со мал и спор прогрес, комбинацијата на големи бази на податоци и напреден хардвер на компјутерите ја воскресна вештачката интелигенција до нови височини. Од автомобили кои можат сами да се возат,… Read more »

Роботот што си даде отказ во фабрика и стана ди-џеј

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вештачката интелигенција толку напредуваше, што дури и роботите можат да избираат со што ќе се занимаваат во животот. Имено, ноќниот клуб „Karlovy Lazne“ во Прага вработил робот, инаку поранешен работник во автомобилската индустрија, кој сега станал ди-џеј. Има две големи раце со клешти, ја дели работата на пуштање на музика со човек ди-џеј, со кој… Read more »

Градиме дистопија, само за луѓето да кликаат на реклами…

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Градиме дистопија поддржана од вештачката интелигенција, клик по клик, вели техносоциологот Зејнеп Туфецки. Во доста интересен разговор, таа ни открива како истите алгоритми ги користат компании како Фејсбук, Гугл и Амазон само за да измамат клик од вас на нивните реклами. Истите тие алгоритми се користат и за да ве насочат, или ограничат кон одредени… Read more »

Електротехничкиот факултет во Ниш создаде робот кој пренесува лекови, храна и вода

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Роботот веќе е подготвен за масовно производство. Прототипот го создаде тим од седум студенти, асистенти и професори од факултет, а инвестиција овозможи инвеститор од Швајцарија. Освен што може да пренесува намирници, роботот ќе може да го следи и здравјето на луѓето, пренесува N1. Се поврзува со смарт сензори за мерење температура и крвен притисок, ги бележи… Read more »

Бидете спокојни. Facebook ќе ве спасува од самоубиство!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Најголемата во светот социјална мрежа, „Facebook“ ќе го прошири својот софтвер со вештачка интелигенција за брзо препознавање на членовите на социјалната мрежа, кои имаат самоубиствени мисли. Иницијативата има за цел да им помогне на овие луѓе навремено, објави „Ројтерс“. Се очекува технологијата да бара автоматски индикации за самоубиствени мисли во постовите на корисниците, како во… Read more »

Истражувачи од Фејсбук изгасиле робот бидејќи почнал да комуницира на свој јазик

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Фејсбук неодамна разви нова вештачка интелигенција (АИ) која оттогаш создаде свој јазик користејќи ги кодовите како зборови за да комуницира поефикасно. Истражувачите веднаш го исклучија системот поради загриженоста дека би можеле да ја изгубат контролата врз А.И. Ова не е првпат А.И. да се одвојат од нивната обука на англиски јазик, за да развијат свој,… Read more »