Креативните луѓе не можат да поднесат вежбање во теретана

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ефикасноста на нечиј режим на вежбање зависи и од типот на личноста, па така покреативните луѓе повеќе сакаат физички активности на отворено и имаат голем проблем со вежбањето во теретана, покажуваат резултатите од ново истражување. Резултатите од едно неодамнешно истражување претставени се на овогодинешната конференција на Британското друштво на психолози, а истражувањето опфатило повеќе од… Read more »

Исхрана или вежбање: Како полесно се стигнува до добра линија?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ако сакате да загубите неколку килограми, рецептот е веќе познат: Хранете се правилно и вежбајте. Но, која од овие две работи ќе направи поголема разлика? Дали е поефикасно да се оди четири пати неделно во теретана или да се јаде салата наместо чипс? За Филип Стенфорт, професор на Универзитетот во Тексас и извршен директор на… Read more »

Зошто дишиме – Документарец за јога

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме. (101) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »