Асистентот што украде 1.2 милиони долари вино од директорот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Директорот е од Голдман Сакс и е колекционер на вино на кој од колекцијата му недостасуваат стотици шишиња “квалитетно, скапо и ретко вино“. Вол стрит журнал објавува дека извесен Николас Де-Мејер работи како асистент на ко-претседателот на Голдман Сакс, Дејвид Соломон, во периодот од 2014 до есента 2016. Меѓу другите задолженија задача на Де-Мејер е… Read more »

Како да послужите разновидна даска со сирења, идеална за со вино?

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Во било кој дел од годината, а посебно во зима, нема подобра комбинација од вкусни сирења и кашкавали плус вино. Па, ако сакате да се покажете да време на празничните прослави како модерен домаќин, ви предлагаме да дотерате една разновидна даска со сирења и додатоци. Би требало да имате барем 3 различни видови на сирење… Read more »

Чаша црвено вино, прочитај колку многу помага на здравјето

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Речиси секој кој живее стресен начин на живот (а кој не живее под стрес во денешно време?) знае дека чаша вино е одличен начин за опуштање. Најдоброто од сè е што оваа навика доаѓа со бројни здравствени придобивки. Во продолжение, дознајте за што точно се работи. Виното го намалува холестеролот Црвеното вино има значителен ефект… Read more »

Skopje Wine Salon – Vinodonia 2017

Posted by & filed under ДЕШАВКИ.

Оваа година по втор пат на 1ви и 2ри декември во хотелот Мериот во Скопје ќе се одржи Скопскиот вински салон- Винодонија 2017, најзначајниот вински настан во Македонија. Овој салон, прв од ваков вид во земјава, е организиран од Ивана Симјановска, вински писател и интернационален вински судија, Звонко Херцег, вински експерт (WSET), Александар Вучковски, претседател… Read more »

Не паничете, ама изгледа ќе ни снема вино…

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Не сакаме никого да испаничиме или да бидеме обвинети за поттикнување на анархизам или нешто слично, ама дечки и девојке, експертите сметаат дека е на повидок опасен недостаток на вино. Дури и во тиквешијата, бем ли га… Според CNN, екстремните и “катастрофални” временски услови, вклучувајќи ги сушите во европските земји главни за производство на вино,… Read more »

Овошје во сируп од црвено вино

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Навистина необичен рецепт кој се прави релативно брзо, а има совршен вкус. Можете наместо крушки да искористите јаболка, праски, кајсии или сливи, а виното може да биде и малку скиселено – ем нема да го фрлите, ем ќе добиете супер десертче. Крушки во сируп од црвено вино Состојки: – 1 кг крушки – 750 мл… Read more »