Зошто е Трамп кукавица кога треба да му се спротивстави на Путин?

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Белата куќа на Доналд Трамп брзо одговара на разните светски предизвици. Единствен исклучок е рускиот претседател Владимир Путин, чија влада Трамп сѐ уште јавно не ја осудил, пишува Фрида Гитис за Си-ен-ен. „На Трамп му беа потребни неколку дена за да се огласи околу прашањето со обидот за атентат со нервен гас врз поранешниот руски шпион… Read more »

Кој е Владимир Путин?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Кога по трет пат стана претседател на Русија во 2012, светот гледаше на него како слаба политичка фигура во светската политика и беше под постојан притисок во неговата земја. Како и да е, поранешниот агент на КГБ успеа да ја направи Русија релативно стабилна земја и стана многу поискусен во глобалните афери. Неговата цел е… Read more »

Путин на минус 6 се нурна во студено езеро

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Руската државна телевизија го пренесуваше влегувањето на 65-годишниот Путин во езерото Селигер, околу 400 километри северно од Москва. Ројтерс пренесува дека температурата на воздухот во тој момент била шест степени под нулата. На Путин ова не му е првпат да се соблекува пред камерите и да ги покажува своите атлетски вештини. (32) Тим ЗА -0%… Read more »

Од шпион до претседател: Издигнувањето на Владимир Путин

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Владимир Путин владее со Русија од 1999 година. За сето тоа време ја обликува Русија во авторитарно и милитаристичко општество. Советскиот сојуз кога се распадна на 15 нови држави, вклучувајќи ја и Руската Федерација, во очите на Путин изгледаше како Русија само што изгубила преку 2 милиони квадратни милји од својата територија. Погледнете го краткото… Read more »

Најмоќниот човек на светот

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Во оваа понова документарка во продукција на CNN, се опишува рускиот претседател Владимир Путин како најмоќниот човек во светот денес. Но, зошто е тоа така? Покрај се, САД и азискиот гигант Кина се многу помоќни земји од Русија… Уживајте… (191) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено