Зошто Швајцарија е најбезбедната земја во случај на трета светска војна…

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Неутрален како Швајцарија, значи да не си дел од ЕУ, да не си дел од НАТО, и до 2002 да не си дел ниту од Обединетите Нации. Ако сакате со бројки да се расфрламе, земете факт дека последен пат кога Швајцарија била во војна, било пред 200 години кога се бореле против Наполеон… (99) Тим… Read more »

Како е во Јемен додека светот се прави слеп при очи…

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Војната од далечина помеѓу Саудиска Арабиа и Иран, горкиот конфликт помеѓу Сунитите и Шиитите, го пеплоса Јемен каде се поставени темелите за радикализација и тероризам. Јемен е претворен во хуманитарна катастрофа. Земјата е уништена од граѓанска војна, додека се соочува со најголемиот глад последните неколку декади… (28) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0%… Read more »

Дали Грција и Турција се на работ на војна?

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Односите меѓу Грција и Турција се на ниво од времето на Отоманската империја – двете земји се на раб на ескалирање на тензиите, оценува весникот „The Christian Science Monitor“. Додека сите очи се вперени во Иран и Северна Кореја, двете соседни земји полека се лизгаат кон опасна територија во која и најмало погрешно толкување би… Read more »

Зошто трамповиот “ограничен удар“ на Сирија најверојатно нема да биде успешен

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Претседателот Доналд Трамп и неговата одлука за “ограничен удар“ на Сирија од пред две недели е воспоставена татктика помеѓу американските претедатели. Арно ама, еве зошто некои сметаат дека нема да донесе ништо добро… (23) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Војната во Сирија и грешките на Западот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Војната во Сирија, која влезе веќе во осмата година, е уште еден случај за историчарите чија специјалност е фиктивната историја: што ќе беше, ако? Ова прашање е особено важно во однос на западните земји: Каков ќе беше текот на војната ако тие реагираа поинаку? Прашањето воопшто не е безначајно: директно влијае врз судбината на многу… Read more »

Војната помеѓу Салвадор и Хондурас која почнала поради фудбалски меч

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Фудбалска војна. Знаеме дека овој термин се појавува на денот на дербито меѓу Ривер и Бока, Фенербахче и Галатасарај или кога навивачите на Селтик одат во другиот крај на Глазгов. Но…  Двете држави имале нерешени прашања, се противеле едни со други а фудбалот само ја прелеал чашата да избие војна. Репрезентациите, по игра на судбината, се сретнале во квалификациите… Read more »

Зошто Украина е заробена во безизлезен конфликт?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Сегашниот конфликт во Украина почна во 2014 година. Денес, таму има 100.000 борци кои се стационирани во државата, правејќи го регионот еден од најмилитизираните во светот. На истокот од земјата, Украинските безбедносни сили се во борба со сепаратистите кои се поддржани од Русија. (171) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено… Read more »

Како би изгледала војна со Северна Кореа?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Пет експерти разговараат како би изгледала евентуалната војна со Северна Кореа, колку сме блиску до конфликт и страшните последици од истиот. Погледнете го ова кратко видео… (340) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Американците размислуваат за превентивен напад на Северна Кореја

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Севернокорејскиот дипломат Џу Јонг Чол ги обвини денес американските власти дека се обидуваат да ја влошат ситуацијата со поделбата на Корејскиот полуостров со тоа што во близина распоредуваат „нуклеарни средства“ и прават основа за преветивен напад. Севернокорејскиот дипломат смета дека со распоредувањето на војници, воена опрема и стратешко вооружување во Јужна Кореја и во регионот,… Read more »

Светска Војна В – Кога вонземјаните ќе нападнат

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Илјадници години човештвото се прашува дали има вонземјани во универзумот. Шансите тие да постојат во некаква форма се големи. Денес, астрономите веќе испраќаат пораки во вселената, но што ако овие пораки се интерпретирани како закана и вонземјаните ги сметаат луѓето за непријатели. Што ќе се случи кога вонземјаните ќе не нападнат? (14) Тим ЗА -0%… Read more »

Најверојатни 10 идни војни

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Како што влоговите во потенцијална ескалација на конфликтите се зголемуваат, така правиме преглед на 10-те најверојатни војни во иднината на светот. Конфликтите постојат и засега се вербални или се води тивка војна во сајбер просторот и помеѓу разузнавачките служби, меѓутоа еден погрешен чекор од било која страна и може да го фрли светот во незамислив… Read more »

Дојде време да ги проветриме скривниците

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Од најновите случувања по светот, главно поврзани со нуклеарките и заканите кои фрштат на релација С. Кореа и САД, дознаваме дека е дојдено времето да си ги проветриме и подзачистиме скривниците. Имено, САД веќе сериозно ја разгледуваат можноста да ги вратат во употреба нуклеарните бомбардери на 24-часовна активност. Тоа драги наши, не е на арно!… Read more »