Бразилската војска на улиците на Рио спроведува ред

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Бразилскиот претседател Мишел Темер денес потпиша декрет со кој војската ќе биде задолжена за безбедноста во Рио де Жанеиро, по зголемувањето на уличниот криминал и насилството на нарко бандите. Масовни кражби и престрелки за време на карневалот, проследени со хаос при што загинаа четири лица, го зголемија чувството дека градот излегува надвор од контрола. „Ја… Read more »

Пучот не е вистинскиот одговор за Зимбабве

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Нема сомнеж дека настаните од последните 48 часа во Зимбабве го означуваат почетокот на крајот на владеењето на Роберт Мугабе. 37-годишното владеење на диктаторот се одликуваше со невидено страдање, висока инфлација, недостиг од вода, електрична енергија и пари. Милиони Зимбабвејци заминаа од земјата во потрага по подобри можности. Поголемиот дел од оние кои останаа да… Read more »

10 земји кои неможе никој да ги освои

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Кога станува збор за одбраната, некои земји се посигурни од други. Од нации со масивни војски до државички со неверојатен терен, погледнете го прегледот на 10-те земји кои е невозможно да им направите инвазија.   (2561) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено   

Словенија

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Да не беа мариборските кина немаше да знам дека половина метар растојание е норма и дека чекањето за билет, чин кој во Тетово во осумдесетите редовно се врзуваше со ризик на задушување, воопшто не мора да биде страшно. Во Словенија прв пат пробав паста за заби со вкус на Кока кола, видов архитектура од друг… Read more »