Светска Војна В – Кога вонземјаните ќе нападнат

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Илјадници години човештвото се прашува дали има вонземјани во универзумот. Шансите тие да постојат во некаква форма се големи. Денес, астрономите веќе испраќаат пораки во вселената, но што ако овие пораки се интерпретирани како закана и вонземјаните ги сметаат луѓето за непријатели. Што ќе се случи кога вонземјаните ќе не нападнат? (14) Тим ЗА -0%… Read more »

Речиси половина од луѓето веруваат во вонземјани

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Речиси половина од луѓето веруваат во постоењето на вонземјани и сака со нив да контактира, покажало истражување спроведено во 24 земји кое според научниците ја објаснува трајната популарност на „Војна на ѕвездите“, 40 години по прикажувањето на првиот филм. Според резултатите, 47 проценти од повеќе 26.000 испитаници верувале дека постои вонземјанска интелигентна цивилизација во космосот…. Read more »

НАСА ќе трага по вонземјани на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американската Национална вселенска и аеронаутичка администрација (НАСА) во рамки на мисијата „Марс 2020“ на „Црвената планета“ ќе испрати модернизирано беспилотно возило, чија задача ќе биде да трага по знаци на микробиолошки живот. Новото возило е замислено како наследник на роботот „Кјуриозити 2012“ кој е се уште се наоѓа на Марс. „Кјуриозити“ и неговиот наследник изгледаат… Read more »

Во Меѓународната вселенска станица пронајден гостин од вонземско потекло

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На надворешните површини на Меѓународната вселенска станица пронајдена е жива бактерија со вонземско потекло. Рускиот астронаут Антон Шкаплеров изјави дека бактеријата не била таму за време на лансирањето на станицата во 1998 година, туку веројатно „долетала“ од некој дел на вселената. Шкаплеров изјави дека бактеријата била пронајдена додека се земале примероци од надворешноста на станицата…. Read more »

Дали сме сами?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Livada.mk е концепт на портал/блог каде сите поединци или организации може да објавуваат свои колумни, анализи, отворени писма, искуства, патеписи, хроники, поезија, раскази, рецепти, да објават некој настан во најава или некое свое аматерско или професионално видео. Ги очекуваме вашите материјали преку овој линк за да ги објавиме. (12) Тим ЗА -0%     Тим… Read more »