Европа ја очекуваат екстремни временски услови

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Научници од универзитет во Њукасл предупредуваат дека временските услови во Европа ќе станат уште поекстремни. Според овие информации, научници од универзитет во Њукасл прогнозираат дека во наредните децении не очекуваат голем број на жешки бранови, многу големи суши, но и големи поплави. Со потсетување дека Париз неодамна се бореше со големите поплави, наведено е дека… Read more »

ЕП одобри предлог за укинување на летно и зимско сметање на времето

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Европскиот Парламент денеска го одобри предлогот за укинување на летното и зимското сметање на времето, но конечната одлука треба да ја донесе Европската комисија (ЕК) од која европратениците побараа да го поддржи ваквиот предлог. ЕК досега се залагаше за задржување на сезонското сметање на времето. Европратеникот Шон Кели од Ирска побара ЕК да излезе со… Read more »

Facebook создаде нова единица за време

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Facebook неделава лансираше нов „производ“ – единица за време под називот флик (flick). Наводно, се работи за единица за време која е поголема од наносекунда и e дефинирана како 705.600.000 дел од секундата, пишува Klix.ba. Колку за споредба, наносекундата е милијардити дел од секундата, што значи дека флик е долг 1,41723356 наносекунди. Веројатно се прашувате зошто… Read more »

Другата страна на приказната: Како изгледа бракот без секс?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Воопшто не е тајна дека како поминуваат годините желбата за секс значително се намалува или целосно исчезнува. Многумина во бракот немаат секс подолго време, но тоа не е главниот извор на незадоволство или причина заради која бракот пропаѓа. Пар се запознал пред 20 години на работно место. Помеѓу нив се појавила моментална привлечност. Сексуалниот живот… Read more »