Ја загадивме и вселената: Дали ни се заканува и технолошка темнина?!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На што помислувате кога некој ќе ви ја спомене вселената? Повеќето од нас би помислиле на фрагменти од информации за Сончевиот Систем што сме ги слушнале на часовите по Запознавање со природата и општеството во основно училиште. Подоцна научнофантастичните филмови придонесоа вселената да ја замислуваме како непрекината битка со ласери и секојдневни телепортации, но и во… Read more »

Експеримент на НАСА со близнаци откри дека човечката ДНК се менува во вселената

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пред да отиде во вселената, американскиот астронаут Скот Кели имаше иста ДНК структура како неговиот брат близнак. Најновото истражување на НАСА покажа дека тоа се сменило по неговото враќање на Земјата. Научниците на НАСА соопштија дека резултатите од експериментот покажале дека дури 7% од ДНК структурата на Кели претрпела „неочекувани промени“ по едногодишниот престој во… Read more »

Мраз од вселената најден на Земјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На Земјата е најден „мраз седум“ (Ice VII), односно вселенски мраз што досега бил регистриран само на месечините околу Јупитер и Сатурн. Во дијамантите ископани длабоко под земјината кора научниците најдоа вода во нов облик, односно вид на мраз каков што досега не бил забележан на Земјата. Новиот вид е наречен „мраз седум“. Овој мраз е… Read more »

“Стоби Флипс” е првиот македонски производ кој се искачи во вселената (видео)

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

“Стоби Флипс”, брендот број еден во Македонија, се вивна во вселената и го освои и овој простор. Компанијата Витаминка го лансира “Стоби Флипс” во вселената со цел да го заземе и последниот простор кој остана недопрен од него. Со ова симболично лансирање на нови и далечни простори се одбележува 40-годишнината од почетокот на производството на… Read more »

Тесла родстерот на Илон Маск може да удри во Земјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Не паничете: шансите вселенскиот спортски автомобил да падне на Земјата се само 6 отсто во наредните милион години. Се сеќавате кога првпат слушнавме дека еден Тесла родстер што шишка низ вселената со 40.000 километри на час не би се срушил на Марс, туку само би пролетал покрај црвената планета? Тоа беше одлична вест за научниците,… Read more »

Одржан првиот турнир во бадминтон во вселената

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Пердув топче + нулта гравитација = играта може да почне! Астронаутите од рускиот „Роскосмос“, американската НАСА и јапонската JAКСA учествуваа во првиот турнир во бадминтон во вселената што се одржа на Меѓународната вселенска станица (МВС). Руската национална федерација за бадминтон ја објави веста на 6 февруари и дури и обезбеди видео за овој историски настан…. Read more »

Аздис на повидок. Илон Маск заедно со Tesla Roadster во вселената ќе испрати и своја фигура?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Компанијата SpaceX ќе ја лансира својата ракета Falcon Heavy, а првиот човек на компанијата, Илон Маск наводно имал намера покрај автомобилот Tesla Roadster, во вселената да испрати и своја фигура. Ракетата Falcon Heavy ќе биде лансирана од Вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА на Флорида, седум години после интензивниот развој и најавувањето за лансирање и испраќање… Read more »

Зошто сѐ уште не можеме да праќаме луѓе на Марс?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Постојат три основни проблеми поради кои засега не можеме да праќаме луѓе на Марс, а научниците предупредуваат дека не треба ниту да пробаме да пратиме екипаж на такво патување додека не се решат проблемите. Трите главни проблеми се: недостатокот на квалитетни ракети кои можат да издржат повеќе летови, појавата на депресија кај луѓето кои би… Read more »

Светска Војна В – Кога вонземјаните ќе нападнат

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Илјадници години човештвото се прашува дали има вонземјани во универзумот. Шансите тие да постојат во некаква форма се големи. Денес, астрономите веќе испраќаат пораки во вселената, но што ако овие пораки се интерпретирани како закана и вонземјаните ги сметаат луѓето за непријатели. Што ќе се случи кога вонземјаните ќе не нападнат? (14) Тим ЗА -0%… Read more »

Виртуелна држава во вселената, секс кукла за астронаути: Ова се 6-те најчудни работи кои летале во космосот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Луѓето ве текот на децениите со цел за истражувања лансирале некои импресивни објекти во вселената. Сепак некои од работите кои одлетаа во космосот беа и бизарни. Во годината кога космосот ја доби својата прва пивара, барем за која ние знаеме, да види некои од најчудните работи кои ја напуштиле нашата планета и отишле во правец… Read more »

Кинезите ќе праќаат сонда на темната страна на Месечината

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Кина ќе испрати посебна сонда на темната страна на Месечината и ќе одгледува билки на неистраженото подрачје наречено Јужен Пол-Аиткен. Новата вселенска мисија „Chang’e 4“ ќе биде лансирана во јуни со ракетата Long March 4C што ќе го понесе сателитот тежок 425 килограми и ќе го постави во орбитата на 60.000 километри зад Месечината. Со… Read more »

Русија сака да гради луксузен хотел во вселената

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Вселенски туризам не е нова идеја. „Спејс Екс“ на Илон Маск и „Вирџин галактик“ на Ричард Бренсон веќе се подготвуваат за праќање на првите туристи во орбитата, но иако скапо, тоа, сепак, нема да биде искуство од прва класа. Чекор напред во тој поглед планира Руската вселенска агенција, која на туристите планира да им овозможи… Read more »