Мојот е поголем од твојот

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Зарем дојдовме до оваа состојба. Вакво прашање си поставија многумина по неодамнешното јавното „мерење“ на големината на нуклеарниот арсенал на Америка на Трамп и Северна Кореја на Ким. Некои посочуваат дека пред влегувањето на милијардерот во Белата куќа, кој месецов одбележува една година од инаугурацијата во нов претседател на САД, било незамисливо еден лидер на… Read more »

За корените на полскиот пркос во ЕУ

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

ЕУ против Полска ја активираше нуклеарната опција, опција која беше воспоставена со надеж дека самиот нејзин драконски карактер ќе ги одврати однесувањата кои би ја провоцирале. Европа смета дека полските власти на недопустив начин сaкаат да го седнат судството во скут, а полските десничари возвраќаат: Кое судство, она комуњарите? За прв пат од постоењето на… Read more »

Иранецот што ги хакна HBO и Game Of Thrones неможе да биде уапсен

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ирански хакер е обвинет за хакерство во серверите на HBO и крадење на епизоди од Game Of Thrones. “Winter is coming for Behzad Mesri”, изјави обвинителот Јун Ким вчера за новинарите. Хакерите можеби мислат дека се безбедни зад мониторите, но дури и за нив, зимата ќе дојде, рече Ким. Месри имаше во посед дотогаш необјавени… Read more »

Северна Кореа само што го осуди Доналд Трамп на смрт…

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Ако мислите дека ова е некоја зафрканција, верувајте, не е! Иако, знаеме дека изгубени во секаков допир со реалноста, сеуште неможеме да престанеме да се превртуваме од смеење на последниве будалаштини од “Големиот Лидер“, каде официјално, се вели дека граѓаните на го осудија Доналд Трамп на смрт, според главниот државен весник во Северна Кореа. Во… Read more »

Куршуми гумени па вистински, а Грујо запука со самоубиствени ќорци

Posted by & filed under ПО ДОМА.

По силните најави за гумени куршуми, вистински па ножеви од страна на елитните проститутки на ДПМНЕ наменети за Шарената револуција каде има од бебиња до Првоборци и пензионирани граѓани, Груевски се надмина дури и себе со своите патетични обиди да искреира нови манипулативни небулози. Секти, скокање по програми последната глупост од низата до сега –… Read more »

Жена – дали тоа звучи гордо?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Ќе направам голем грев ако кажам дека некогаш сум се почувствувала дискриминирана или дека сум била различно третирана заради тоа што сум жена. Веројатно тоа е една од придобивките на социјализмот во кој сум израснала и сум се изградила, како и резултат на домашното воспитување од мајка Драгица. Сепак, имам едно искуство кое е исклучок… Read more »