Шпанските власти ја одбија спогодбата на Роналдо – бараат 28 милиони евра

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Шпанските даночни власти  побараа од Кристијано Роналдо да плати 28 милиони евра, двојно од она што тој го понуди како спогодба. Тие ги одбија 14-те милиони евра што ги понуди фудбалерот во случајот со даночно затајување. Роналдо ја понуди оваа сума, како и признание на вината со цел да добие намалена затворска казна од две… Read more »

Живи мртовци: Тајните егзекуции во последната европска диктатура

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Во Белорусија, единствената земја во Европа во која уште постои смртна казна, на осудениците не им се соопштува денот на погубувањето, а потоа сѐ во врска со тоа се држи во тајност. Кога стражарите доаѓаат по нив, затворениците никогаш не знаат дали тоа им е последен пат што ќе ја видат ќелијата. Во десетте месеци… Read more »

Повозрасните Јапонки бегаат од самотијата одејќи во затвор

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Припадниците на повозрасната популација во Јапонија се чувствуваат изолирано, па се почесто се насочуваат кон криминал во надеж дека затворот ќе им овозможи нов дом, пренесува британски „Индепендент“. Ваквата практика се должи на отсуството на грижа за повозрасните од страна на семејствата, што порано претставуваше традиција во Земјата на изгрејсонцето. Тоа го докажуваат и статистичките… Read more »

Дали Гадафи ја финансирал изборната кампања на Никола Саркози

Posted by & filed under ПОД ШИРОКА КРОШЊА.

Прашањето што денес истражниот судија му го поставува на поранешниот француски претседател Никола Саркози е дали неговата престедателска изборна кампања во 2007 година била финанисирана од пари од режимот во Либија и поранешниот диктатор во Либија Гадафи. Истрагата за ова финансирање се води веќе пет години и денес за прв пат полицијата го приведе Саркози… Read more »

Србин поминал 17 месеци во затвор поради имењак од Хрватска

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Италијанската полиција го уапсила 48-годишниот Иван Божовиќ од Србија, наместо Хрватот со исто име, презиме и дата на раѓање, по кого била распишана потерница поради трговија со наркотици, објави РТС. Србинот, бил осуден на шест ипол години затвор, од кои 17 месеци поминал зад решетки, пред да биде утврдено дека се работи за погрешен човек,… Read more »

Завршила во затвор затоа што одбила да ги испере алиштата на маж и

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Поради кавга за валкана облека, односно поради тоа што одбила да ја испере, мексиканката Дулсе Рекена Гарсија поминала половина ден во затвор. Нејзиниот сопруг, возачот на камиони, Едгар Иван Перес Алварадо (26) планирал да излезе со пријателите во град и и наредил на сопругата да му ја испере облеката која имал намера да ја облече… Read more »

Доколку споделувате ваква содржина на Facebook, можете да завршите во затвор

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На социјалните мрежи во денешно време се споделуваат секаков вид на датотеки, меѓу кои што се споделуваат и видео снимки и фотографии од сексуално експлицитни сцени, па одтаму можеби ќе ве заинтересира оваа случка која што засега ја има спроведено само Данската полиција. Засега само Данската полиција поднела обвинение против повеќе од 1500 лица кои… Read more »

Две години затвор поради секси спот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Судска одлука Судот ја прогласил пејачката Шима за виновна поради „поттикнување на разврат и објавување на неморална содржина“. Пејачката Шамина Ахмед, позната како Шима, ќе помине две години зад решетки поради секси спот. Иста казна добил и режисерот на спотот (пресудата е изречена во негово отсуство), а одлуката ја донел суд во Египет. Во видеозаписот… Read more »

Затвореник им се предаде на властите по 20 години минати во бегство

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Затвореникот Гасан Салех (66), кој пред 20 години успеал да побегне од федералниот затвор во американската сојузна држава Пенсилванија, им се предаде на властите во САД. Салех е уапсен при влез во САД од неговата родна земја Либан, при што на полицијата и изјавил дека знаел оти се наоѓа на листата на барани лица и свесно… Read more »

Поранешниот играч на Реал Мадрид – Робињо, е осуден на 9 години затвор

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Италијански суд го осуди поранешниот напаѓач на Манчестер Сити и на Бразил – Робињо, во отсуство, на девет години затвор откако го осуди за учество во групно силување на албанка во 2013 година. Судот во Милано пресуди дека Робињо и пет други Бразилци ја нападнале жената, која во тоа време имала 22 години, откако ја… Read more »

Најозогласениот затвор на Балканот – Цинкарошите ги казнуваме со силување!

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

И во песните опеаниот КП Дом Зеница, опкружен со високи ѕидови и бодликава жица, се смета за најозлогласениот затвор на Балканот во изминатите 120 години, кој во рамките на своите ѕидови што се распаѓаат живее како мал град, чувајќи ги темните тајни на своите станари. Затворот во Зеница како домаќин во текот на својата историја… Read more »

Дејан Малзарков – Затвор

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Дејан Малзарков збори за убавините во затворот и проблемите со неговата караконџула. Погледнете… (452) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0% Гласањето е затворено