“Докторите мислеа дека сум пијана”: 20-годишна студентка преживеала седум мозочни удари за 24 часа

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Студентката Луна Јарвис (20) наводно претрпела повеќе од седум мозочни удари за само 24 часа. На Луна ѝ требало многу време за да ги убеди професорите и докторите што ѝ се случило. Сите ѝ кажале дека е премлада за такво нешто, а докторите дури помислиле и дека е пијана. Ова се случило една вечер кога… Read more »

Тироидната жлезда и расположението: Каков е нивниот однос?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Мало зголемување или намалување на хормонот на тироидната жлезда може целосно да го промени однесувањето на лицето. Нејзините преференции, сексуалното однесување, нејзиниот апетит и ставови би биле сериозно засегнати и се чини дека се промениле. Всушност, постои тесна врска помеѓу тироидната жлезда и расположението. Во форма на пеперутка, тироидната (штитната) жлезда е една од најважните… Read more »

Пролетта е сезона на алергиите: Помогнете си со намирници од кујната

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сите се радуваме на пролетта, периодот кога се цути и разеленува, но за жал и овој период си има маани, па така со него доаѓаат здодевните алергии. Еве како да си помогнете природно во домот, наместо да се труете со антибиотици. Користете масло од ким кое има силни имунолошки својства, и делува превентивно. Право време да почне… Read more »

Најздраво овошје на светот: Убива ќелии на 4 видови рак, вируси и го забавува стареењето

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Аронијата е вид на билка која расте во влажни шуми. Освен вкусот, аронијата е силен детоксикатор и може да ги уништи факторите кои предизвикуват рак во телото. Овошјето содржи антиоксиданси кои може да го заштитат телото од оштетување на слободните радикали и да спречат бројни болести. Истражувањата покажале дека може да се бори против рак… Read more »

Алкохолот повеќе им штети на жените, отколку на мажите

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Во Германија било спроведено истражување за влијанието на алкохолот врз стапката на смртност кај жените и дојдено е до резултат дека оние жени кои пијат алкохол имаат поголем ризик за смрт отколку мажите. Истражувањето се спроведувало цели 14 години, а учествувале 4.700 испитаници на возраст од 18 до 64 години. Од нив, 149 биле алкохоличари… Read more »

Студија извршена на 70.000 луѓе открива дека вегетаријанците се поздрави и живеат подолго

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Неодамнешно истражување што било спроведено од научниците при Универзитетот Лома Линда во Калифорнија на 70.000 испитаници што биле следени во период од 6 години открило неверојатни придобивки од вегетаријанскиот живот. Резултатите покажале дека вегетаријанците живееле подолго и биле поздрави од луѓето што преферирале месо во својата исхрана. Но тоа не е сè. Ова истражување покажало… Read more »

Со помош на сода бикарбона, откажете се од цигарите!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Повеќе производи на пазарот кои наводно ви помагаат да ја намалите зависноста од никотин, може да ги замени овој производ од природата и да ви заштеди многу пари. Имено, ви го откриваме вашиот домашен рецепт кој се користи за да се откажете од пушењето! Тоа е мешавина базирана на бикарбонат, за која многумина тврдат дека… Read more »

Која чоколада е најздрава?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Можеби сите видови на чоколада се вкусни, но тоа не значи дека сите се и еднакво здрави. Едно истражување покажа дека најтемните чоколади се и најздрави. Бројни студии од порано покажаа дека темната чоколада го зајакнува имунитетот, дека добро влијае на здравјето, на срцето и помнењето, но ова е прво истражување кое анализираше како тие… Read more »

Пет начини да ги држите под контрола пролетните алергии

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Сезонските алергии се проблем за милиони луѓе ширум светот. Со оглед на тоа дека со пролетта доаѓаат поблаги временски услови, се ослободуваат алергени. Дрвјата, тревата и плевелите се некои од најчестите предизвикувачи на алергии кога сте надвор, а околу 30 проценти од населението во светот страда од нивните последици. За справување со сезонските алергии најчесто… Read more »

Нема да верувате колку всушност 10 дена на море влијаат на вашето здравје

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Летувањето на море прави да ослабете, да го намалите целулитот, да добиете еден куп нови позитивни идеи, да се наполните со витамин Д… Морскиот воздух и вода се навистина добри како за вашето тело, така и за вашата душа. Морето ги содржи сите елементи важни за нашиот здрав живот – натриум, магнезиум, калциум, калиум, силициум…… Read more »

Габична инфекција: 4 чести навики што ја предизвикуваат оваа непријатна болест

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Габичната инфекција е еден од најчестите гинеколошки проблеми кај жените. Жените неретко се жалат на константното враќање на воспалението, а не им е јасно зошто се случува тоа. Помалку познат податок е дека и секојдневните навики може да предизвикаат развој на габична инфекција. Не постојат конкретни мерки што би можеле да ве заштитат од оваа… Read more »

Како да ги оставите цигарите преку ноќ?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Дали е возможно да се ослободите од оваа лоша навика преку ноќ? Велат дека е возможно. За сите пушачи кои не успеваат да ги остават цигарите, ова е вест од соништата! Имено, новото научно истражување во кое учествувале 66 пушачи, покажало дека е возможно да се остават цигарите во текот на спиењето. Додека учесниците од… Read more »