Јагоди и спанаќ шампиони по пестициди

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Јагодите трета година по ред се на прво место на листата Дванесетмината валкани, во просек со траги од 10 пестициди по примерок. Рекордер меѓу јагодите бил примерок со траги од 22 различни пестициди. На второ место на листата е спанаќот, а по него следуваат: нектарини, јаболка, грозје, праски, цреши, круши, патлиџани, целер, компир и бабури…. Read more »

Како да отстраните што повеќе пестициди од намирниците?

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Денеска е многу тешко да се најде непрскано овошје и зеленчук, но има неколку едноставни трикови со кои можете да отстраните поголем дел од пестицидите со кои се прскаат намирниците Повеќето намирници што ги купуваме се прскани и полни со пестициди, и е навистина ретко (а за многумина и скапо) органското овошје и зеленчук кои… Read more »

Здрава храна, погрешен начин

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Здравата исхрана е еден од најефективните начини за заштита на нашето здравје. Но исто така од голема важност е начинот на кој се приготвува и консумира храната. Овие совети ќе ве научат како правилно да консумирате некои од најздравите продукти. 1. Моркови Како што сме слушнале од постарите, морковите се здрави, без разлика дали ги… Read more »

Запечен компир со маслинки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Потребни состојки: – 4 поголеми компири – 100 гр. маслинки – 2 домати – 1 дл сок од домати – две главици кромид – сув зачин – масло – мал морков. Подготовка: На малку масло продинстајте го кромидот, додајте половина компир сечен на коцки, морковот и вода колку да го прекрие компирот. Динстајте додека компирот… Read more »

Како да одгледувате домашен зеленчук во вашата кујна

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Многу од отпадоците кои завршуваат во корпата, всушност можете да ги искористите за да имате бесплатни домашни зеленчуци, секогаш свежи. Дали се работи за марула, нане, босилек, млад и стар кромид, целер или лук, во главно ги сечете во должина до кај 5 сантиметри и го ставате повеќето во сад со вода да постојат 5-7… Read more »

Супа од тиква, карфиол и морков

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Ова е рецепт за една мошне вкусна, кремаста супа која одлично оди во овие денови. Покрај тоа, мирисот и вкусот комплетно ќе ве освојат. За да се приготви, потребни се следните: Состојки ● 1 главица карфиол (не многу голема) ● 4 моркови ● 200 гр тиква ● 1 главица кромид, сечкан ● малку павлака за… Read more »

Макало од јогурт и зеленчук

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read more »

Тестенини со спанаќ

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Лесен и брз, може да го приготвите за ручек или вечера. Потребни состојки за две лица: – 4 парчиња пилешки копани, исечкани на парченца – Маслиново масло – 1 чешне лук, ситно исечкано – Каранфилче, по желба – 200g тестенини – 400g спанаќ, чистен и измиен – Мајчина душичка, по желба Подготовка: Се ставаат два… Read more »

Блузирање (196-226)

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

(прва кавадаречка колумна) Маваме фолови, пишуваме колумни, статуси по социјалните мрежи, пристојни сме на работното место, а ваму животот ни се лизга низ прсти. Дваесет и пет години клекнати под нозете на транзициската багра, од која е изнедрено денешното кавадаречко секојдневие. Маме ни расплакаа, умираме секој Божји час од болести кои и најсиромашните земји ги… Read more »

Печена риба со домати и маслинки

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Со оглед дека подолго време немаме објавено рецепт со риба, се решивме за еден навистина посебен оброк. Богат оброк со вкус на потпечена туна или лосос во комбинација со домати и маслинки. СОСТОЈКИ Риба • 1 кг лосос или туна • сок од еден лимон • сол Додаток • 1 шолја црни маслинки, исечкани на… Read more »

Шарена пита

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

Пазарите се преполни со зеленчуци, па навистина е штета да не бидат застапени на вашето мени. Набавете свеж спанаќ и пробајте го денешниот рецепт. Состојки: 500г кори за пита, 400г обарен спанаќ, 200г шунка, 100мл павлака, 8 варени јајца, зејтин, сол, бибер Подготовка: Обарениот спанаќ исечете го и измешајте го со павлаката и исецканата шунка,… Read more »

Слатко-кисел зеленчук со ориз

Posted by & filed under ЗДРАВА ХРАНА.

СОСТОЈКИ (за 4 лица) • 250 гр ориз • 1 голема лажица (15 мл) растително масло • свеж мешан зеленчук (сладок кромид, пиперки, моркови) • 1 шолја конзервиран ананас, исечкан на коцки со сок • 1 шолја (250 мл) „Uncle Ben’s Sweet&Sour“ ПРИГОТВУВАЊЕ Сварете го оризот. Во меѓувреме, во сад за пржење загрејте го растителното… Read more »