Како би изгледал животот на Земјата ако таа навистина беше рамна?

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Идејата за рамна Земја навистина се прослави овој период. Денес многу познати личности, како и цели групи луѓе навистина веруваат дека Земјата е рамна. Иако идејата е смешна, навистина ве тера да размислите како би изгледал нашиот живот ако ова беше вистина. Научниците се обиделе да дадат неколку одговори. 1. Гравитацијата постојано ќе ве влече… Read more »

Планот на НАСА да ја спаси земјата од џиновски астероид

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Пред 65 милиони години, огромен астероид се судрил со Земјата во близина на денешно Чичулуб, Мексико. Сударот имал такви последици, што е многу веројатно да придонел за истребувањето на диносаурусите. Денес, Земјата се уште е ранлива на астероиди, а во блиската наша историја забележани се метеори кои паднале на Земјата во Америка, Русија и мање-више… Read more »

Мраз од вселената најден на Земјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

На Земјата е најден „мраз седум“ (Ice VII), односно вселенски мраз што досега бил регистриран само на месечините околу Јупитер и Сатурн. Во дијамантите ископани длабоко под земјината кора научниците најдоа вода во нов облик, односно вид на мраз каков што досега не бил забележан на Земјата. Новиот вид е наречен „мраз седум“. Овој мраз е… Read more »

Тесла родстерот на Илон Маск може да удри во Земјата

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Не паничете: шансите вселенскиот спортски автомобил да падне на Земјата се само 6 отсто во наредните милион години. Се сеќавате кога првпат слушнавме дека еден Тесла родстер што шишка низ вселената со 40.000 километри на час не би се срушил на Марс, туку само би пролетал покрај црвената планета? Тоа беше одлична вест за научниците,… Read more »

Не, астероид нема да ја погоди Земјата во февруари

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Деновиве, медиумите објавуваа дека потенцијално опасен астероид ќе се најде во близина на Земјата на 4 февруари. Дали овие изјави се точни и дали постои простор за паника? Апсолутно не! Вистина е дека огромниот астероид 2002 АЈ129 ќе помине покрај Земјата на околу 10 пати оддалеченост од Земјата до Месечината, соопштува НАСА. Астероидот е од 0.5… Read more »

15 чудни работи за Земјата кои најверојатно не ги знаете

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Еден поглед околу Земјата и можеме брзо да сфатиме колку е сложена и добро дизајнирана оваа планета. Не само во нејзината оддалеченост од Сонцето, туку и во тоа што има совршени услови за размножување на човечкиот и животинскиот свет. Ако можеме да зумираме ќе видиме дека сме само дамка во огромното пространство на универзумот. Научивме… Read more »

Зошто нема да отидеме на Марс

Posted by & filed under МУАБЕТ.

Поентата е следна: ако неможеме да ја одржуваме Земјата како погодно место за живот, тогаш неможеме да направиме погодна атмосфера и место за живот од мртва планета како Марс и да ја одржуваме. Ерго, ќе немаме каде да одиме. Значи, мораме да почнеме вистински да се грижиме за Земјата, но никој од нас не го… Read more »

Што ако Земјата престане да се врти?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Еве да речеме дека Миленко не е во право и земјата е округла и се врти… Како што си знаевме до сега де… Што ако престане да се врти, хипотетички да напраиме муабет, иако нема потреба да се секирате јер таа е рамна, ама да речеме… (181) Тим ЗА -0%     Тим ПРОТИВ 0%… Read more »

Свести се, човеку!

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Еј,човеку! Земјата ја убиваш ти. Полека, но сигурно. Не чувствуваш ли на својата снага колку вината ти отежнува ден по ден?Нели си свесен за твоите траги? Каде и да одиш, чекорите ти оставаат стапалки од гној, крв и мрша. По твоите мувлосани обувки, километри во бунило изодени, се насобрале безредија од секаде. Зошто не одбираше… Read more »