НАСА откри органски материи на Марс

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Роверот на НАСА, Curiosity, пронајде органски соединенија во седименти во кратер на Марс стари 3,5 милијарди години, објави НАСА во четвртокот. Како што пренесува CNN, роверот детектирал и присуство на метан во атмосферата на Марс. Податоците кои биле добиени преку бушење во кратер на Марс се дел од потрагата на НАСА по органски молекули кои би можеле да… Read more »

Ретко видени приватни фотографии од Фреди Меркјури и неговиот долгогодишен партнер

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Еден од најталнтираните пејачи кои некогаш живееле, Фреди Меркјури, покрај тоа што е познат по неговиот неверојатен и незаборавен глас, е познат и по неговата борба со сидата заради која замина пребрзо. Фреди беше дијагнозиран со СИДА во 1987, а почина од компикации во 1991 година. Покрај него секогаш бил неговиот партнер, иако Фреди неговиот приватен… Read more »

Одморот за време на викендот клучен за долг живот

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Многу луѓе се жалат околу тоа дека не спијат доволно и изгледа дека имаат право да бидат загрижени. Истражувачите откриле дека луѓето на возраст пониска од 65 години кои спијат 5 или помалку часа во текот на неделата имаат поголем ризик од смрт отколку оние кои спијат барем 7 часа во текот на ноќта. Сепак,… Read more »

Мачор ги спаси своите сопствеици од сигурна смрт

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Мачорот по име Мистер Бу го спаси своето семејство од труење, така што ноќта додека луѓето спиеле, непрекинато мјаукал кога куќата се наполнила со јаглерод-моноксид. Семејството во американскиот град Синсинати вели дека седумгодишниот мачор Бу веќе почнал да се зашеметува од дејството на гасот, но не престанувал да мјаука, што на сопствениците им било невообичаено,… Read more »

Данска прогласена за најдобра земја за жени во светот

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Според овогодинешниот извештај на US News & World, најдобра земја на светот за жените е Данска. Изборот беше заснован на анкета во која учествуваа повеќе од 9.000 жени низ светот, а високо на листата котираа сите скандинавски земји. Во Данска и жените и мажите можат да уживаат во бесплатна здравствена заштита и високо образование. Покрај… Read more »

Бил само тој во болницита, сам си го спасил животот

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Сосема сам во мала здравствена установа во изолиран дел на Австралија, 44-годишен медицински техничар, почувствувал дека има срцев удар и тргнал во акција. Неверојатно присебен, сам си го спасил животот, објавија медиумите. Мажот чие име не е објавено заради заштита на приватноста, почувствувал силна болка во градниот кош додека бил сам на должност во амбуланта… Read more »

Девојките со сестри се многу посреќни во својот живот!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Да, таа ја краде вашата омилена облека, ви го растура шкафот и ви ја позајмува чантата без да ве праша. Секогаш гласно слуша музика и без срам ја јаде последната коцка од чоколадото. Ова се проблемите со кои сите сестри се соочуваат и иако понекогаш можат да ве доведат до лудило, сепак нема сомнеж дека… Read more »

Тројца близнаци разделени заради озлогласен експеримент

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Кога 19-годишниот Роберт Шафран во 1980 година тргнал на факултет, се изненадил од срдечноста со која го дочекале за него сосема непознатите колеги. Испаднало дека тие го помислиле дека е друг човек – Еди Галанд, студент кој претходната година учел на истиот факултет. Двете момчиња изгледале речиси идентично, се однесувале исто, дури и тренирале ист… Read more »

Што живот имаат тие на Исланд?

Posted by & filed under ДОКУМЕНТАРКА.

Во мај 2016, ОН го објавија својот годишен извештај за среќата на жителите од сите држави според квалитетот на животот. Можеби изненадувачки Исланд беше рангиран на високото 3-то место на оваа листа и покрај неговата условно речено изолација, екстремното време и долгите темни зими… Па, каков е навистина животот на Исланд и зошто исланѓаните се… Read more »

Визуелна споредба на животот во Северна и Јужна Кореја

Posted by & filed under ПО СВЕТОТ.

Јужна и Северна Кореја. Можеби ќе помислете дека животот во овие две земји е ист, но сепак реалноста е малку поразлична. Всушност Јужна Кореја живее многу повеќе модерен живот, а Северна Кореја е многу далеку од модерното, нормалното и убавото. Пред една година еден истражувач отишол на 7 дневна турнеја низ Северна Кореја, каде му… Read more »

Научници креираа нов жив организам со помош на синтетичка ДНК

Posted by & filed under ЕВОЛУЦИЈА.

Американски научници направија голем чекор кон креирањето на вештачки живот со тоа што креираа сосем нов, жив организам кој е составен од комбинација на природна и вештачка ДНК. Истражувањето кое го спроведоа научниците беше објавено во магазинот Nature. Овие научници креираа жив организам кој е способен самиот да креира синтетички протеин. Со овој напредок, научниците отидоа… Read more »

50 години во брак? Полска ви дава медал!

Posted by & filed under ПО ДОМА.

Нема многу земји/нации што доделуваат медал за долг брачен живот, но Полска е баш таква. Медалот е воведен од полскиот парламент во февруари 1960-та. Се доделува на парови кои се во брак барем 50 години. Единствениот друг услов е парот да има барем едно дете, било „свое“ или посвоено. Брачните партнери, еден по еден, пристапуваат на… Read more »